Giyim tasarımında renk algısı ve algıyı değiştiren faktörler
Color perseption and the factors that change the perception in clothing design
- Tez No: 304376
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAMAN SAÇLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
?Giyim Tasarımında Renk Algısı Ve Algıyı Değiştiren Faktörler? başlıklı bu tezde, rengin algılanmasındaki faktörler incelenmiş, bunlar tek tip bir giysi üzerinde örneklenerek algının değişiminde oynadıkları rollerden bazıları saptanmaya çalışılmıştır.Renkli bir tasarımın algılanmasındaki etkenler, sağlıklı bir göz tarafından izlendiği varsayıldığında, renklerin çeşitli zıtlıkları, tasarımda kullanılış biçimleri, ışık koşulları ve gözlem uzaklığına ilişkin değişkenlerdir.Bu değişkenleri ve sabitlikleri incelemeden önce algının ne olduğu, nasıl işlediği, giysilerin insanlar tarafından algılanmasındaki sosyal ve psikolojik koşullanmalar ve başka etkenler incelenmiş, renklerin birbirleriyle ilişkileri renk kuramı açısından ele alınmış, bu bilgilerin ışığında bir deneysel çalışmaya başlanmıştır.Çalışma sonunda, renklerin aynı fiziksel koşullarda bile birbirlerini doygunluk, açık koyu, tamamlayıcı ilişkiler açısından farklı önceliklerde etkilediği, bu üç ilişkinin güçlerine göre önceliğin değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis which is named ?Color perseption, and the Factors that Change the Perception In Clothing Design,??aims to determine the factors that effects the human perception against colors. To display the role they play, and display the changes in our senses, we analysed them on a one type dress.Factors that effects our perception about a colored design, - assuming to be observed by an healthy eye; are diferent variables such as contrasts of colors, the way they have been used in the design, lighting conditions and the observation distance.Before analyzing these variables and constants concepts; we started our work by examining the definition of perception, how does it works, the percetion of clothing by people in a perspective of sociable and psychological and the relation of colors between them. After, in the total of the information we collected an experimental study was performed.In the end of this study, we confirmed that even under the same physical factors, colours effect each other in a way of different density, light or contrast and the priority depends by the power balance of these three some relation.