1970 sonrası Türkiye'de reklamlarda cinselliğin kullanımı
Usage of sexuality at advertisement in Turkey after 1970
  1. Tez No: 607864
  2. Yazar: EMRE PAKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ILGAZ TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma; hayatımızın her evresinde var olan cinselliğin reklam dünyasında neden, nasıl, ne amaçla kullanıldığı konularında bilgi verirken; hedef kitlenin üzerindeki etkilerini, sonuçlarını ve durum tespiti yapmayı amaçlamaktadır. Başlangıçta cinsellik ve iletişim kavramlarına değinilirken akıl, ahlak, arzu, haz, tahrik, tatmin kavramları tez içerisinde reklamla ilişkilendirilmişken cinsellik-iktidar Doğu ve Batı kültürlerinin cinselliğe bakışı anlatılmıştır. İnsan beyni; kadın - erkek olarak incelenmiş, hormonlarımızın davranışlarımıza olan etkisinden bahsedilmiştir. Reklamcılık tarihine kısaca değinilmiş; ürün ve hizmetin uzun parağraflarla anlatıldığı ilanlardan, illüstrasyonlu dönemlere, oradan da teknolojinin gelişmesiyle birlikte reklamcılıkta fotoğraf ve fotoğraf üstüne manipülasyon ve üç boyut kullanımına kadar geçen zaman değerlendirilmiştir. Görüntünün bir dil olduğu ve görüntüyle oluşturulan dilin hafıza ile beden-görüntü, bellek-fotoğraf ilişkisine yer verilmiştir. Bir tasarım öğesi olarak rengin; topluma ve bireyin içinde yaşadığı kültüre göre yüklendiği değişik anlamlar irdelenmiştir. Reklamlarda kadın kullanımı eril ve dişi cinsiyetlerin ayırıcı özellikleri ayırımcılığı (toplumsal, sosyal, sınıfsal), reklamlardaki işlevi ve pozisyonu konuları araştırılmıştır. Kadın imgesinin reklamlara yansıması ve incelenmesinin yanı sıra illüstrasyon, fotoğraf, tipografi, vb. grafik öğeleri ile birlikte kullanımına değinilmiş; son yıllarda sıklıkla duyulan bilinç altı reklam subliminal mesaj, konuları da örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca cinsellik ve içgüdüsel davranış normalarına uygun olarak duyusal/duygusal pazarlama ve bu konuda uygulanan reklam stratejileri bu tezin konuları arasında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has given knowledge about sexuality which has been at every stage of our lives, especially why is that, how and for what in the world of advertisement. It aims to determine the effects, results and due diligence on the target audience. In the beginning, while the concepts of sexuality and communication were mentioned, the concepts of reason, morality, desire, pleasure, arousal, and satisfaction were associated with advertising, have been explained while sexuality-power Eastern and Western cultures' views on sexuality. The human brain was examined as male and female, and the effects of our hormones on our behavior were discussed. The history of advertising is briefly mentioned, and the time from advertisements where product and service is explained in long paragraphs to illustration periods and from the development of technology to manipulation on photography and photography and the usage of three dimensions are evaluated. The relationship between memory and body-image, memory-photography of the language which is an image and the language created by the image is given. Color as a design element; the different meanings attributed to the society and the culture as a design element in which the individual lives. The usage of women in advertisements, the discriminatory characteristics of male and female genders (communal, social, class), their function and position in advertisements were investigated. In addition to the reflection of the image of women in advertisements and examination of their usage areas, they can be used for illustrations, photographs, typography, etc. and the usage of graphic elements together; subliminal message, which is frequently heard in recent years, is explained with examples. Separetely, sensory / emotional marketing in accordance with the norms of sexuality and instinctive behavior and advertising strategies applied in this subject are among the topics of this thesis.