Ahilikte mesleki ve sosyal dayanışma
Frofessional and social solidarity in ahilik
  1. Tez No: 136918
  2. Yazar: ABDULLAH GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ahilik, kökenleri çok daha eskilere gitmekle beraber, XIII. yüzyılda Anadolu'da Ahi Evren tarafından kurulmuş bir esnaf teşkilâtıdır. Ahi Evren, Azerbaycan'ın Hoy kentinden Anadolu'ya göç eden bir Türkmen düşünürüdür. Ahilik, yamak, çırak ve kalfayı her yönüyle eğiten bir terbiye ocağıdır. Ahi çırak ve kalfaları, gündüzleri iş başında meslek eğitimi, akşamları da zaviyelerde ahlâk eğitimi almaktaydılar. Ahiler mesleki ve sosyal açıdan tam bir dayanışma içerisindeydiler.“Orta Sandıkları”adıyla sosyal güvenlik kurumları oluşturmuşlardı. Ahi Evren'in eşi Fatma Bacı, Anadolu'da dünyanın ilk kadın teşkilatı olan“Bacıyan-ı Rum”u kurmuştur. Ahiler'i ortaya çıkaran en önemli sebep; Orta Asya'daki Türkmenlerin, Moğol istilasıyla Anadolu'ya göç ettikten sonra, Anadolu'daki Bizans esnafına karşı örgütlenip daha iyi mal üreterek rekabet edebilme ihtiyacıdır. Anadolu, Kırım ve Balkanlar'da yüzyıllarca hüküm süren Ahilik, XVII. yüzyılda Avrupa'dan Anadolu'ya gelen ucuz ürünlerin önüne geçilememesi sonucu zayıflamış ve çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ahilik, apprentice, kethüda, qualified worker, ahi father Although the origin of Ahilik extends to far history, it was a trade organization founded by Ahi Evren in the 1 3th century. Ahi Evren was a Turkmen scholar who moved from Hoy county of Azerbaijan to Anatolia and he lived in Konya, Kayseri and Kırşehir. Ahilik was a training association of apprentice, pupil and qualified workman at every aspect. The apprentice and pupil of Ahi got professional education in day times while they got education of morals at nights. Ahis were in a complete solidarity at professional and social aspects. They have established social security associations named as middle boxes. In Anatolia, the wife of Ahi Evren Fatma Bacı has founded the first woman organization in the world named as Bacıyan-ı Rum. The main reason causing Ahilik was the necessity for competition against Bizans traders by better production in organization after the migration from Middle Asia to Anatolia because of the Mogol invasion. Ahilik that was in power in Anatolia, Kırım and Balkan for many centuries began to weaken and vanished because of the cheap goods in high amount which entered Anatolia from Europe in the 1 7th century