Sungurlu ve çevresindeki alevilerin kültürel ve dini yapısı
Culturel and religious structure of the alawism living in Sungurlu and its surroundings
- Tez No: 136949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET 8u araştırma bir giriş böiümüyle dört ana bölüm halinde planlanmıştır. Giriş bölümünde araştırmayla ilgili metodolojik bilgilerle Sungurlu'nun siyasi tarihinin bir özeti verilmiştir. ikinci bolümde Alevilikle ilgili bazı kavramlar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde genelden özele doğru gidilerek Alevîliğin Sungurlu ve çevresindeki yapısı tespite çalışılmıştır. Başta merkez ilçe olmak üzere bütün yerleşim birimleri nüfus ve inanç açısından incelenmiştir. Araştırmamızın en kapsamlı bölümünü oluşturan dördüncü bölümünde ise, Alevîlik konusunda ifade edilen bilgüerle, günümüzdeki uygulamalar arasındaki benzerlik ve farklılıkların üzerinde yoğunlaşılmıştu*. Bu bölümde, bir bakıma Sungurlu ve çevresinde yaşayan Alevileri inanç, ibadet, erkan ve ahlâki açılardan tanımayı ve tanıtmaya gayret gösterilmiştir. Son olarak, çalışmamızın genel bir değerlendirmesi yapılarak bazı dikkat çekici önemli noktalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We planned our study as an introduction and three main chapters. In the introduction we tried to summarize the political history of Sungurlu and to give information about the methodological aspects of the study. In the second chapter we tried to discover the structure of Alewism in Sungurlu and its surroundings form general to special starting form the centre town we examined all the residence units form the angle of population and belief. In the third part constituting the most comprehensive part of the study, we focused on the differences and similarities between the information stated on the subject of Alewism and today's acts and applications. In this part we tried to know and introduce Alewism living in Sungurlu and its surroundings from the aspects of belief, worship, action and ethics. Finally, by making general evaluation of our work, some specific and significant points were mentioned.