Sungurlu bağcılığı ve yörede yetişen üzüm çeşitlerinin ampelografik özellikleri
Viticulture of Sungurlu province and amphelographic characteristics of grape varieties grown
- Tez No: 47904
- Danışmanlar: PROF.DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi SUNGURLU BA?CILI?I VE YÖREDE YETİŞEN ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN AMPELOGRAFİK ÖZELLİKLERİ Arap DİRİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1995, Sayfa : 99 Jüri : Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Fuat ERGENO?LU Prof.Dr.Hasan ÇELİK Bu çalışmada Sungurlu ilçesi merkez ve köylerinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin Ampelografik özellikleri IBPGR tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından“Üzüm Tanımlayıcıları”(Descriptors for Grape) adı altında yayınlanan normların ilk bölümünü oluşturan“Tanımlama ve Ön Değerlendirme Verileri”(Characterization and Preliminary Evaluation Data) esas alınarak beklenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda belirlenen 10 beyaz çeşidin (Hasandede, Sungurlu, Ketengömleği, İnekmemesi, Kabuğukalm, Sultani çekirdeksiz, Danagözü, İzmirüzürnü, Özübüyük, Parmaküzümü) ve 7 renkli çeşidin (Karaüzüm, Kuşüzümü, Şekerüzümü, Karadaldal, Siyahkuşyüreği, Karasöbe, Kirpi karası) olgun yapraklarının ampelografik ölçüsü ise Galet yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırmada ayrıca Sungurlu ilçesinin ekolojik özellikleri ile uygulanan bağcılık tekniği de incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Üzüm çeşitleri (Vıtis vinifera cvs.), Ampelografi, IBPGR, Üzüm Tanımlayıcıları, Tanımlama ve Ön Değerlendirme Verileri, Ampelografik ölçü.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis VITICULTURE OF SUNGURLU PROVINCE AND AMPHELOGRAPHIC CHARACTERISTICS OF GRAPE VARIETIES GROWN Arap DİRİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1995, Page : 99 Jury : Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Fuat ERGENO?LU Prof.Dr.Hasan ÇELİK In this work, Amphelographic characteristics of grape varieties which are grown in Sungurlu districts and their villages were determined, by taking into consideration the“Characterization and Preliminary Evaluation Data”which consist of the first part of the study, published as“Descriptors for Grape”, by the comission which had been formed by the IBPGR. Amphelographic measures of mature leaves of 10 white varieties (Hasandede, Sungurlu, Ketengömleği, İnekmemesi, Kabuğukalm, Sultani çekirdeksiz, Danagözü, İzmirüzümü, Özübüyük, Parmaküzümü) and 7 coloured varieties (Karaüzüm, Kuşüzümü, Şekerüzümü, Karadaldal, Siyahkuşyüreği, Karasöbe, Kirpi karası) were calculated by using Galet method at end of this study. Also, in this study, the ecologic characteristics and the technics used in viticulture at Sungurlu districts has been examined. KEY WORDS : Grape Varieties {Vitis vinifera cvs.), Amphelography, IBPGR, Descriptors for Grape, Characterization and Preliminary Evoluation Data, Ampelographic measurement.