İbn Tufeyl felsefesinde insan
The Human in the philosophy of İbn Tufeyl
- Tez No: 136953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ALİ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Endülüs İslam Felsefesi'nin dikkat çekici simalarından olan İbn Tufeyl, kendi felsefesinin tüm boyutlarını açıkladığı, felsefî bir roman kaleme almıştır. Bu eser kurgusu ve orijinalliği balonundan her zaman ilgi çekmiştir. Biz de“İbn Tufeyl Felsefesinde İnsan”adını verdiğimiz bu araştırmamızda, onun roman üslûbu çerçevesinde eseri içerisine serpiştirdiği felsefi fikirlerini çeşitli başlıklar altında toplayarak, açıklamaya çalıştık. Araştırmamızın başmda onun felsefî sisteminin karakteristiği baklanda bilgi vermeye çalıştık. Sonra varlık felsefesini oluşturan görüşlerini“varlığın yaratılışı problemi”,“varlıkta birlik-çokluk”ve“varlık mertebeleri”başlıkları altında izah ettik. Bilgi felsefesi bölümünde“bilgi kaynakları ve bilgiye ulaşma yöntemleri”ve“bilginin değeri”başlıklarına açıklık getirdik. Sonraki bölümde ise insan ahlâkının temeli ve nihai hedefini belirlediği ahlâk felsefesi île ilgili görüşlerini“insan ahlâkının aşamaları”başlığı altında ele aldık. Eserinin son bölümünde önemli bir yer teşkil eden felsefe-din karşılaştırmasını“felsefe ve dini anlama ve kavrama bakımından insan tipleri”çerçevesinde incelemeye çalıştık. Son olarak Avrupa dillerinin çoğuna tercüme edilmiş olan bu eserin Batı'daki serüvenine ışık tutmak istedik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İbn Tufeyl, who is one of the important faces of the Islam philosophy, has written a philosophic novel whic has taken up his own philosophy with all dimensions. This work allways attrackted attention with it is fiction and originality. And we tried to explain his philosophic ideas, that the has spirinkled into the work with manner of novel, with gethering into various titles. In the begining of the research we tried to give information about characteristics of his philosophic system. After, we explainedhis opinions that forms existance philosophy under titles“the problem of existence's creation”,“monolity-poh/ness in existence”and“degrees of existence.”In part of knowledge philosophy we threw light on the titles“sources of knowledge and methods to achieve knowledge”and“importance of knowledge.”And in the following pant we took up his ideas about morality philosophy, with which he determined base and final target of human's morality. We tried to examine comparison of philosophy and religion which constitutes an important space at the end of his work from the window of the title“human types from the view of understanding and comprehension of religion and philosophy.”At last we wanted to trow light on adventure of this work, in Europe, which has been translated into most European languages.