Kur'an semantiği bağlamında sentaks farklılıklarının anlama etkisi
The Effect of the diffences of the sentaks to meanings in the Bakara
- Tez No: 136952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Dilbilimsel çalışmalar, Kur'arı edebiyatı tarihi boyunca ilk dönemlerden bu yana artarak sürmüştür. Bu konuda Müslüman dilbilimciler fevkalâde hassas davranmışlar ve Kur'an'da geçen sözcük ve deyimlerin o dönemdeki anlamlarını tayin için ciddi gayretler göstermişlerdir. Kelimeler bir dilin temel yapı taşlandır. Eğer kelimelerin anlamlan doğru tespit edilemezse cümleler anlaşılamaz. Cümleler iyi tahlil edilemezse, eksik, yanlış anlamlar ortaya çıkar. Ulumu'l-Kur'an'ın önemli bir şubesi olan İ'râbu'l-Kur'ân da Kur'ân'ı anlama ve yorumlama çabalarında her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Kur'an-ı Kerim üslubunun tamamen kendine özgü bir metin olduğu unutulmamalıdır. Kur'an-ı Kerim' in bu özelliği dikkate alınmalı, her pasaj, sentaks'ın anlam' a etkisi göz önünde tutularak çevrilmelidir. Sadece cümledeki sözcüklerin anlamı değil, cümlenin yapısı da Türkçe'ye yansıtılmalıdır. Araştırmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konuya ışık tutması açısından semantik ve sentaks konularına değindik. Birinci bölümde, çeviri kuramı ve sentaks farkklıklarının çeviriye yansıması konularım ele aldık. ikinci bölümde ise, Bakara Suresi Örneğinde Sentaks Farkhlıklannın Anlama Etkisini inceledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The linguistic studies, from the first periods continue as a history of Qur'an literature. In this subject, the muslim philogists conduct sensitively. They explain the meanings of the words and the idioms which are in Qur'an as their original meanings. The words are the basis structure of the language..If the meanings of the words couldn't determine truely, the sentences couldn't understand. If the sentences couldn't dissect rightly; the wrong and weak meanings come out. I'rabu'l-Qur'an, which has an important location in understanding and explaining the Qur'an is, one of the section of the Ulumu' 1-Qur' an. The style of the Qur'an has an individual passage all over. This speciality of the Qur'an must be taken care. Every passage must be translate with the effect of the sentax to the meaning. Not only the meanings of the words in the sentences, also the structure of the sentences must be translate to Turkish. Our study composed of one introduction and two section. In introduction, we get on to semantics and the subjects of the sentax. In first section, we get on the hypothesis of the translation and the reflex of the difference of the sentax to the translation. In second section, we studied the“The Effect of The Differences of The Sentaks To The Meanings in the Bakara”.