Dostlar Tiyatrosu'nda Brecht uygulamaları
  1. Tez No: 13698
  2. Yazar: ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
-54- ÖZET Dostlar Tiyatrosu 'nda Bre elit uygulamalarını incelemek istememin amacı bu 2iyatronun Brecht oyunlarına yaklaşımını araştırmak % bunu yaparken de oyun dağarının bir bölümünü incelemekti. Bu tiyatro özgün ye model sahneleyişlerde bulunmuş tur» Bunlardan ilki» 1971/72 *de oynanan bir Brecht uyarlamasıdır Kafkas Tebeşir Dairesi 'nden“Analık Davası”»ar- dından 1979/80' de ordinal metin“Kafkas Tebeşir Dairesi”, 1983/84* de Galileo Ctalilei,. 1987/86 Bay Puntila ile lîşağı Matti oynanmıştırf Bu oyunların incelenmesinde her bir oyunun metni,, sahneleyişi, çevre düzeni,, giysisi, müziği ve rol dağılımı ele alınmıştır^ Bunların yanısıra Brecht', in etkilediği Türk yazarları ve öteki tiyatro topluluklarınca oynanmış oyunları araş tırılmış? Sonuçta Dostlar Tiyatrosu'nda Brechtin tiyatro ve kuramına uygun sahneleyişlerle birlikte, özgün çalışmalar da görülmüştür; Bu çalışmalarda gel eneks ellikten çağdaşlığa varmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
~55~ SUMMARY purpose to study on Brecht *s applications is to search the approarch to the Brecht rs* plays f When I do that, I wanted to examine the great knowledge of the play at Dost, lar (Eheatrtf Ihe adaptations are wery specific and they produce pattens; £he first example is-, »Jfcaalxk Davası“ from ”The Cauc asian Chalfc Circle9 in 1971/72,, after thatf the original text“îhe Caucasian Chalk Circle”in 1979/80. îhan Galileo Galilei in 1983/84 finally P «Mr; Puhtila and his Servant Matti“ were staged in 1987/8S| I made a search on each play texts 9y play setting,, or der of the enviromentf, clothings music and dispersal of role;1 In addition that* Brecht has an influence on Turkish writers and his other plays were staged bjs theatre players*: fhese are all searched! finally», it becomes clear that Brecht »a> theatre and theories were adapted well at Dostlar îheatre* In this study 9 the most important aim is to reach, the contemporary approach from traditionalism!”