Münir Nurettin Selçuk'un icracı olarak Türk musikisindeki yeri ve önemi
  1. Tez No: 43799
  2. Yazar: ŞEYDA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALAEDDİN YAVAŞÇA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET“Münir Nurettin Selçuk'un İcracı Olarak Türk Musikisindeki Yeri ve Önemi”adlı tez konum; beş bölüme ayrılarak incelenmiştir. 1. Bölümde; Münir Bey'in, besteciliğe, şefliğe, öğretmenliğe; özellikle icracılığa katkılarına bir giriş yapılmıştır. Münir Nurettin'in san'at yaşamı; özellikle okuyuş tarzının son derece bozulduğu bir döneme rastlar. Üstad, ses tekniği ve üslubuyla, gittikçe kötüye giden okuyuş tarzında devrim yaratmış bir kişidir. 2. Bölümde; Münir Nurettin Selçuk'un Hayatı, anlatılmıştır. Türk musikisinin bu büyük ses san'atkârı ve musikişinası; musiki san'atımızın ateşli bir savunucusuydu. Haya tı boyunca; Türk müziği için yaptığı çalışmalar ve düşünceleri ile Türk müziğine çok büyük hizmetleri olmuş, hayatını Türk Müziğine adamış bir san'atçıydı. 3. Bölümde, Münir Bey'in ses üslûbu izah edilmiştir. Münir Bey'in ses üslûbu 2'ye ayrılır: 1- 1. Dönem (Paris'e Gitmeden Önceki Dönem): Münir Bey'in hocalarından öğ rendiği eski (goy-goy = gırtlağın elde olmadan titremesi ve vokalizlerin“gı gı gı, go go go”biçiminde hecelenmesi) tarz'dır. 2- 2. Dönem (Paris'ten Döndükten Sonraki Dönem) Paris Konservatuarında ses tekniği dersleri almıştır ve bu iki tarzı birleştirmiştir. Taş plak, bant ve konser çalışmaları yapmıştır. Zamanında yaşayan hafızlarla; mukayeseler yapılmıştır. Çünkü hafızlar eski (goy-goy) tarzda icra yapmışlardır ve Münir Bey'in eski ve yeni tarzlarıyla karşılaştırılmalardır. 4. Bölüm; Münir Nurettin Selçuk'un San'attaki diğer özellikleri'dir. 4 temel başlıkta incelenmiştir. 1) Musiki Çevresi ve Öğrenimi: Münir Bey'in yetişmesine katkıda bulunan hocalar; Hoca Ziya Bey ve Kaşıyarık Hüsamettin Bey 'dir. Geleneksel ses icrasını bu hocalardan ve Batı Ses Tekniğini Paris Konservatuarında öğrenmiştir. 2) Musiki Hocalığı: Münir Bey, İstanbul Belediye Konservatuarımda, İstanbul Radyosu'nda (1 953'ten - 1958'e kadar) Kubbealtı Musiki Cemiyeti'nde (1972-1973) ve son olarak da İ.T.U. Türk Musikisi Devlet Konservatuarında repertuar ve şan hocalığı yapmış tır. 3) Şefliği: Münir Nurettin Selçuk 1953'ten 1976'ya kadar İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyeti Şefliği yapmıştır. 4) Bestekârlığı: Münir Nurettin Selçuk; çeşitli tarzlarda beste çalışmaları yapmıştır. Bu çalışmalar; Klasik tarzda ve Yeni (Modern) tarzdadır. Münir Bey'in Modern Tarzdaki çalışmaları çeşitlere ayrılır. 1- Saadettin Kaynak'ın Besteleri Tarzında Yapılan Eserler. 2- Yahya Kemal Beyatlı'nın ve Faruk Nafiz Çamiıbel'in Şiirlerinin İnşaadıyla Yapılan Eserler. 3- Özgün Eserler. 5. Bölüm, Münir Nurettin İçin Yapılan Çalışmalardır. Bu bölümde kendi içinde 2'ye ayrılır: 1- Ölümünden Evvel Yapılan Çalışmalar. 2- Ölümünden Sonra Yapılan Çalışmalar Kendisinin unutulmaması için dostları ve öğrencileri tarafından çeşitli çalışmalar ve faaliyetler yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. - v -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, originally; M.N.Selçuk has also been studied under six titles: 1- M.N.Selçuk's Music Environment and Education He entranced to the Music Society of Dar'ül-Feyzi in 1915. His teachers were (Lute player) Sami Bey, (Flute player) Cemil Bey, Ethem Nuri Bey in Dar'ül- Feyzi. M.Nurettin learned fourty musical performances from Ethem Nuri Bey. He had taken lessons from Ahmed Irsoy for four years. In Addition, he learned“Traditional Singing Style”and“Meaningful Singing Lessons”from Bestenigâr Ziya Bey and he entranced to Dar'ülelhan and he went to Hungary in 1917. After he returned from Hungary, The Music Society of East (Şark Musiki Cemiyeti) was set up by Leon Hanciyan, (Tanbur player) Hikmet Bey, (Piano player) Cemal Bey, Kemal Niyazi Seyhun, Enise Can, Fulya Akaydın, Laika Karabey, Hafız Kaşıyarık, Hüsamettin Bey, Zahite Hanım, (Lute player) Hayriye Örs Hanım. Ali Rıfat Çağatay was the leader in The Music Society of East (Şark). After that Refik Fersan and Mesut Cemil were participated. His other singing style teachers were Hoca Ziya Bey and Kaşıyarık Hüsamettin Bey. He went to Paris Conservatory from 1927 to 1928 and he learned şan, sol feggio and piano lessons. 2- M.N.Selçuk's Singing Style Selçuk was the best and most famous singer of Turkish Music in Turkey. He was a good Tenor and improvisation singer. He had a very good sound. His most important character was connecting old singing style and with the new singing style. He made a reform at singing technique. M.N.Selçuk's singing style has also been studied under two titles: First Period: (Before he went to Paris) At this period; he learned this old style from teachers. This style was goy goy (gay gay). - vi -Second Period: He learned Şan lessons, The Europe (West) Music Singing Style, The Breath Technique, The Breast Voice, The Head Voice, The Meaningful Singing and The Diction. He connected his studies with his singing style. Selçuk's Art Life has also been studied under two titles: A) Record and Compact Disc Studies. B) Concert Studies. A) Record and Compact Disc Studies He went from Ankara to İstanbul in 1926 and he made an agreement with“Sahibin Sesi”. He made his first record in 1928. The first art work of record was“Neden hiç durmadan sevmiş bu gönlüm”and“Bahar Olsa Çemenzar Olsa”. First Art Work was Suznak Song. Second Art Work was Acemaşiran Improvisation Song. At his first records played (Tanbûr player) Mesut Cemil, (Kemence player), Fahire Fersan, (Kemence player) Ruşen Kam, (Tanbûr player) Refik Fersan, (Zither player) Artaki Candan, (violin player) Nubar Tekyay, (Piano player) Fevzi Aslangil. He studied in“The Singing Style Society (İcra Heyeti) of İstanbul Conservatory from 1 942 to 1 947. He made 96 records for archives. He sang ”Neva Kâr“, ”Segah Kâr“, ”Beyati Mevlevî Ayin“ (etc.) in these records. In these records; (Violin player) Reşad Erer, (Tanbûr player) Dürri Turan, (Lute player) Sedat Öztoprak, (Kudüm player) Ahmet Irsoy (etc.) played for him. M.N.Selçuk sang the works of 56 art for The Archives of Yapi-Kredi Bank in 1970-71 and in Addition he made a record in 1973 in London for Atatürk. Because Atatürk enjoyed to listen the songs he sang. B) Concert Studies M.Nurettin made his first solo concert in 1930 at France Theatre in İstanbul. At this his concert; Mesut Cemil, Ruşen Kam, Nubar Tekyay, Artaki Candan and (Piano player) Vasilyef played with him. This program was followed with a great delight and excitement. He made these concerts in Ankara, İzmir, Bursa and Eskişehir city (etc.) in the Country (Turkey). In Addition, he made his concerts in Egypt, in Irak, in Cyprus, in America etc. - vii -aa) ”Dumanlı Başları Göklere Ermiş“ (Hüseyni Dağî Türkü) ab) ”Söyle Sevgili“ (Uşşak Fantezi) b) With Yahya Kemal Beyatlı's Poems (And Faruk Nafiz ÇamlıbePs Poem) Was Made (That) The Musical Compositions: ba) ”Kandilli“ (Nihavent Şarkı) bb) ”Dönülmez Akşamın Ufkundayız“ (Segah Şarkı) be) ”Aziz İstanbul“ (Hicaz Şarkı) bd) ”Yolcu ile Arabacı (Gurbet Ademden Kara)“ (Uşşak Şarkı) c) The Original Musical Compositions: ca) ”Rakkas“ (Kürdilihicazkâr Şarkı) cb) ”Endülüksde Raks“ (Kürdilihicazkâr Şarkı) 4- M.N.Selçuk's Conducting M.N.Selçuk was The Conducter Of ”İcra Heyeti“ (Singing Style Society) from 1953 to 1976. 5- M.N.Selçuk's Music Teaching He did music teaching in İstanbul Conservatory and in The Radio of İstanbul (from 1 953 to 1 958) and in The Music Society of Kubbealti from 1 972 to 1973, he taught ”Singing Style“ and ”Şan Lessons“ to his students and (for) the last time, he did teaching in İ.T.Ü. Conservatory. 6- Sixth part is about, ”Studies And Works for Münir Nurettin Selçuk“ - xaa) ”Dumanlı Başları Göklere Ermiş“ (Hüseyni Dağî Türkü) ab) ”Söyle Sevgili“ (Uşşak Fantezi) b) With Yahya Kemal Beyatlı's Poems (And Faruk Nafiz ÇamlıbePs Poem) Was Made (That) The Musical Compositions: ba) ”Kandilli“ (Nihavent Şarkı) bb) ”Dönülmez Akşamın Ufkundayız“ (Segah Şarkı) be) ”Aziz İstanbul“ (Hicaz Şarkı) bd) ”Yolcu ile Arabacı (Gurbet Ademden Kara)“ (Uşşak Şarkı) c) The Original Musical Compositions: ca) ”Rakkas“ (Kürdilihicazkâr Şarkı) cb) ”Endülüksde Raks“ (Kürdilihicazkâr Şarkı) 4- M.N.Selçuk's Conducting M.N.Selçuk was The Conducter Of ”İcra Heyeti“ (Singing Style Society) from 1953 to 1976. 5- M.N.Selçuk's Music Teaching He did music teaching in İstanbul Conservatory and in The Radio of İstanbul (from 1 953 to 1 958) and in The Music Society of Kubbealti from 1 972 to 1973, he taught ”Singing Style“ and ”Şan Lessons“ to his students and (for) the last time, he did teaching in İ.T.Ü. Conservatory. 6- Sixth part is about, ”Studies And Works for Münir Nurettin Selçuk" - xHis first solo concert was on the twenty second of February, second concert was on the twenty second of March. (In İstanbul that) Other Concerts: 1- In Palace Cinema (Saray Sineması) That Concerts: 1945 of Seventh of January, 1 946 of Twenty Seventh of March, 1 946 of Fifteenth of May, 1 946 of Twentieth of November, 1947 of Twenty Eightieth of February, 1947 of Seventeenth of December, 1954 of Tenth of December, 1959 of Twentieth of November, 1965 of Nineteenth of February, (etc.) 2- At The Theatre of Open Air (Açık Hava Tiyatrosu) That Concert: 1951 of Eighteenth of August. 3- In Emek Cinema That Concert: 1963 of Fifteenth of November and 1964 of sixth of March. 4- In Opera Cinema That Concert: 1 966 of Seventeenth of March. He has made a lot of concerts for 30 years. In Addition; Hafız Sami, Hafız Kemal, Hafız Osman, Hafız Saadettin Kaynak, Hafız Burhan, Hafız Aşir, Hafız Yaşar were good improvisation singers too. But they sang songs in old style. Because of this matter; we compared their singing style with M.Nurettin's singing style in this thesis. Hafız Sami's improvisation song was Acemaşiran Makam. Hafız Kemal's improvisation song was Nihavent Makam. Hafız Osman's improvisation song was Beyati Makam. Hafız Saadettin Kaynak's improvisation song was Rast Makam. Hafız Burhan's improvisation song was Uşşak Makam. Hafız Aşir's improvisation song was Mahûr Makam. Hafız Yaşar's improvisation song was Hicaz Makam too. And M.N.Selçuk's improvisation song (Singing Style) has also been studied under two titles: 1- At Old Singing Style (like goy-goy style) That The Improvisation Song: They were Nihavent Makam and Hüzzam Makam. - vııı