Yaşamı ve sanatıyla Türk tiyatrosunda Genco Erkal (1958-1990)
Genco Erkal on the Turkish theatre-his life and art(1959-1990)
  1. Tez No: 63643
  2. Yazar: U. HAKAN EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EFDAL SEVİNÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Biography, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET 1950'li yıllardan itibaren gelişmeye başlayan Türk tiyatrosunun, bir çok darbenin de yaşandığı siyasi yapıdan önemli ölçüde etkilendiğini ve pek çok yasaklama ile karşılaştığını görürüz. Genco Erkal'da sahip olduğu siyasi düşüncesi ve bu düşüncenin sanat yaşamına yansıması nedeniyle, pek çok defalar baskı ve ya saklamalarla karşılaşmıştır. Devletin sağlam bir kültür politikasının olmaması sonucu, gittikçe büyüyen ekonomik problemlerle karşılaşan özel tiyatrolarımızın sayısı, 1970'li yılların başlarından itibaren hızla düşmeye başlar. Genco Erkal'ın çocukluk dönemi, ailesi ve yetişme ortamı incelendiği zaman, ailesinin tiyatro çalışmalarına karşı çıkmış olmalarına rağmen, yarattıkları ortam ve aldırdıkları eğitimle, Genco Erkal'ın başarısında önemli ölçüde pay sahibi oldukları görülür. Sanatçı profesyonel olarak tiyatro yapmaya başladığı andan itibaren, çalışmalarının amacını ulusal tiyatromuzun oluşmasına katkıda bulunmak olarak belirler. Özellikle Dostlar Tiyatrosu'nun kuruluşundan itibaren çalışmalarını bu yönde geliştirmek için uğraşmış, ancak karşılaştığı sorunlar nedeniyle, bu yöndeki çalışmalarını istediği yere getiremediği görülmüştür. Sanat yaşamı boyunca pek çok ilk'in öncüsü olan Genco Erkal, şiir-tiyatro, çizgiroman-tiyatro çalışmaları ile bu alandaki ilk örnekleri vermiştir. Dostlar Tiyatrosu'nun son on yılında yaptığı Brecht çalışmaları ile ülkemizdeki önemli bir boşluğu dolduran Genco Erkal, yaptığı çalışmalar ile her zaman öncü konumunda olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since 1950, the Turkish theatre has begun the progress, but at the same time, it has confronted numeros prohibitions under the inf luence of the political structure which, also, has been subjected to se- varal interventions. Accordingly, Genco Erkal has, many times, faced with prohibitions and pressures on account of his political thoughts and their reflections on his art The absence of any substantial cul tural policy of the state has brought forth a rapid decrease in the number of private theaters which have been exposed to the inc reasing economical problems since the beginning of 1970. As for the childhood, the family and grown-up background of Genco Erkal, his parents played a significant role in his succebb by providing a suitable atmosphere and educational facility, although, they were oppesed to their son's theatrical interest Genco Erkal declares that his work has been directed to support for the consturiction of the national theatre since the beginning of his career. Paticularly, after the establishment of Dostlar Tiyatrosu, he has strained to advance his work in thaht direction, however, the aforementioned constraints have prevented him to arrive at his de sirable objective. During his art life, Genco Erkal has pioneered many initiatives; the works of poem-drama and comics-drama are the examples. Par ticularly with his Brecht works, he has filled the great vacancy in his country, during the last decade of Dostlar Tiyatrosu, and he has es tablished his leading position.