Manyas ve Gönen ilçelerinde sosyo-kültürel ve dini hayat
Socio-cultyral and religious life of Manyas and Gönen towns
  1. Tez No: 136989
  2. Yazar: OSMAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ TATLILIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma, Balıkesir ilinin Manyas ve Gönen ilçelerindeki Gürcülerin yaşadıkları köylerin sosyo - kültürel ve dini yapısını içermektedir. İki bölüm halinde sunduğumuz bu çalışmanın Giriş bölümünde araştırma metodu ve tekniklerinin yanı sıra teorik olarak sosyo - kültürel yapı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde; Sosyo - Kültürel hayat başlığı altında köylerin coğrafi ve demografik dağılımı, ekonomik durumu, eğitim - öğretim durumu konulan verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde; Dini hayata ilişkin bulgulara yer verilmiştir. Son olarak çalışmamızın genel bir değerlendirmesi yapılarak bazı dikkat çekici önemli noktalar belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the short our study is on the Socio - Cultural and Religious of the villages which the Georgian's live that are Manyas and Gönen towns of the Balıkesir city. In the introduction of the study, which we presented in two parts, the socio - cultural structure of the town is concentrated the oreticlly along with the methods and techniques related to the study. In the first part of the study it is tried to give information about geogrephical and demographical dispersion, economik and educational stuation of the villages under the title of“the socio - cultural life”. In the second part of the study findings with regard to religious life were discussed. Finally, by making general evaluation of our work, some specific and significant points were mentioned.