Orta düzey yöneticilerde performans değerleme ve ilaç endüstrisi üzerine bir araştırma
Performance evaulation on medium level administratives and a research towards on pharmaceutical industry
- Tez No: 137013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN ANAFARTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
IX ÖZET Günümüzün işletmecilik anlayışında, işletmeyi oluşturan temel fonksiyonlar arasında ön plana çıkan insan fonksiyonunun işletmelerin başarı ve başarısızlıklarını belirleyen bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan, işletmelerin sahip oldukları iş gücünün kalitesi ve performans seviyesi işletmelerin başarıya ulaşmasındaki en önemli göstergelerden birisidir. Bu amaçla, işletmelerde performans değerleme çalışmaları yapılmaktadır. Bu derece önemli olan performans değerleme çalışmalarında kullanılan performans değerleme yöntemleri arasında geleneksel yöntemlerin yam sıra, işletmelerin yapışma uygun olan çağdaş performans değerleme yöntemlerinin de kullanılması zorunlu olmaktadır. Ücret-maaş yönetimi, kariyer yönetimi, eğitim gereksinimlerinin saptanması, işten ayırma kararlan, rotasyon ihtiyacı organizasyonel kararların alınmasında etkili bir rol oynayan performans değerleme etkinliğini tüm endüstriler için zorunlu bir öğe durumuna getirmiştir. İlaç endüstrisi de insan faktörünün önemli bir kriter olmasından dolayı gerekli özenin gösterilmesi gereken bir sanayi sektörüdür. Bu çalışmada amacımız, sektörde çalışan orta düzey yöneticilerin performans değerleme hakkındaki kişisel görüş ve düşüncelerini ortaya koymak ve gerekli çalışmalara yön verebilmektir. Bu nedenlerden dolayı, ele aldığımız bu çalışmada performans değerleme yaklaşımları incelenmiş ve İSO' nın 2001 yılı için belirlediği 500 büyük sanayi şirketi içinde yer alan 12 büyük ilaç şirketinin performans değerleme uygulamaları araştırılarak elde edilen bulgulara göre yorumlar yapılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today understanding of managership / business administration, human function which lias the preliminary function among the basic functions that constitute administrating, has taken a place as a factor that designates the success and the failure of management.In this >oint of view, quality of labour force which the managements have and level of performance i ire the most important indicators that make the management reach to success.For this îDurpose the management have been executmg performance evaluation studies.As well as the iraditional methods among the methods of performance evaluation that are used for the performance evaluation studies, it is inevitable to use the methods of contemporary performance evaluation convenient for the conformation of managements. The management of wage-salary, the management of career, determining the requirements of education, decision of dismissing, need for rotation make the performance evaluation activity that has an efficient role in making organizational decisions obligatory element for all industries. Medicine industry because of the human factor that is an important criterion, is an industry Sector which needs to be taken pains, too. Our goalis in this study, to present the personal views and opinions of medium level director working in this sector concerning the performance evaluation and to direct the required studies. Because of the these reasons, in this study taken up, performance evaluation approach has been examined and according to data of chamber of industry of Istanbul for the year 2001, performance evaluation practices of 12 great medicine firms taking part in 500 great industry iirms have been investigated.In the light of these findings I tried to make some comments on this issue and propose.