İstatistiksel proses kontrol ve bir uygulama
Statistical process control and an application
- Tez No: 137012
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURUÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
IX ÖZET Kalite, hem hizmet hem de üretim işletmelerinde rekabet avantajı sağlamada önemli bir rol oynamaktadır. Ürünün, sürecin ve hizmetin kalitesinin sürekli gelişimi global pazarda rekabet edebilmek isteyen işletmeler için önemlidir. Bugünün müşteri pazarları daha kaliteli ürüne talebin arttığını göstermektedir. Bir ürünün veya hizmetin kalitesi özel ihtiyaçları görme veya tahmin etme yeteneğine ve müşterilerin beklentilerini ve ihtiyaçlarını görme yeteneğine bağlıdır. İstatistiksel proses kontrol (İPK) ürün ve süreç kalitesinin sürekli gelişimi için önemli ve güçlü bir tekniktir. Kontrol kartları kontrol dışı durumların kontrol edilmesi ve böylece proseslerdeki değişkenliği azaltmak veya yok etmek için ÎPK'da kullanılan önemli ve kullanışlı bir tekniktir. İstatistiksel proses kontrol ve tekstil sanayisinde bir uygulama adlı bu tez çalışmasında, prosesteki değişkenliğin sebeplerini araştırarak, bunları analiz etmek suretiyle prosesin kontrol altına alınmasını sağlayan İstatistiksel Proses Kontrol teknikleri anlatılmıştır. Ayrıca bir prosesin yeterli olup olmadığının kolayca hesaplamamızı göstermek üzere Anteks İplik fabrikasında uygulama yapılmıştır. Uygulamadaki verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullamlmıştır.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT Quality plays an important role in both manufacturing and service organizations in gaining competitive advantage. Continuouns improvement of product, proces and service quality is important for today's organizations to remain competitive in global marketplaces. Today's consumer markets experience is an ever increasing demand for better quality products. It is widely accepted that the quality of a product/service is generally thought of as the ability to fulfill specific needs, and ideally exceed, consumer needs or expectations. Statistical process control (SPC) is an important and powerful technique for the continuous improvement of product and process quality. The control chart is the familiar tool used within SPC for determining out-of-control situations and thereby eliminating or reducing variation in processes. This thesis is focused on process capability analysis by exploring causes of variation in the process. The thesis also underlines statistical process control, the technique which provides to control the process, and emphasises process capability easly. In order to explore the use of these techniques, an emprical study was undertaken at the ANTEKS A.Ş., data collected throughout this study was analysed by using SPSS for Windows package statistical program.