Azerbaycan Ermenistan savaşının gelişim süreci ve Türkiye'nin rolü 1828-1994
The Development prosedure of Azerbaijan Armenia war a and role of Turkey 1828-1994
- Tez No: 137033
 - Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ŞEŞEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
IV T.C MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TARİH ANA BİLİM DALI TARİH PROGRAMI Tezi Hazırlayan :Asiman Aliyev. Tezin Tipi ve Tarihi : Yüksek Lisans 28.04.2003. Anahtar Sözcükler : Azerbaycan, Ermenistan, Osmanlı, Türkiye, Rusya. ÖZET Azerbaycan Ermenistan Savaşının Gelişim Süreci Ve Türkiye'nin Rolü (1828-1994) Eserdeki incelemeler sonucunda konu dört bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde Ermenilerin Azerbaycan topraklarına yerleştirilmesi ve bölgede gelişen olaylar anlatılmıştır. Bu bölümde 1828-1918 seneleri arasında Ermenilerin hangi sebeplerden göçe zorlanışı gösterilmiştir. İkinci bölümde bağımsızlık yıllarındaki dış politika ve gelişen olaylar doğru bir şekilde anlatılmıştır. Bu kısımda Azerbaycan'ın bağımsızlığım kazandıktan sonraki olayları yer almaktadır. Burada Osmanlı Azerbaycan ilişkileri daha geniş bir biçimde yer almıştır. Üçüncü bölümde Sovyetler döneminde Azerbaycan'a yapılan temel haksızlıklar dile getirilmiştir. Bu kısımda ise Azerbaycan artık bağımsızlığını kaybetmiş ve Rusya'nın himayesi altına girmişti. Dördüncü bölümde ise 1988-1994 yıllarında Azerbaycan-Ermenistan çatışması ve Türkiye'nin politikası incelenerek tamamlanmıştır. Bu bölüme daha çok yer ayırmamı ise hem daha çok güncel olması bakımından, hem daha çok kaynak bulmam açısından ve esas olam ise son dönemdeki Azerbaycan Ermenistan savaşında Türkiyenin politikasını tam olarak ortaya koymayı sebep olarak gösterebilirim. Asiman ALİYEV
Özet (Çeviri)
V T.C MİMAR SINAN UNIVERSITY SOCIAL SCIENCES ENSTITUE HISTORY MAIN SCIENCE BRANCH HISTORY PROGRAM Thesis Prepared by :Asiman Aliyev. Thesis Type and Date : Master 28.04.2003 Keywords : Azerbaijan, Armenia, Ottoman, Turkey, Russia. SUMMARY The Development Prosedüre of Azerbaijan- Armenia War and the Role of Turkey (1828-1994) Due to analyses of work, topic has been separated into four parts. In the first part settlement of Armenians in Azerbaijan lands and developments within region has been showed. In this part it is shown why Armenians was forced to migrate during 1828-1918 years. In second part foreign policy of independence years and events that developed are clearly introduced. In this part the events after independence of Azerbaijan take place. Here the Ottoman Empire- Azerbaijan relationships were widely discussed. In the third part the basic injustice against Azerbaijan during soviet dominion is covered. In this part Azerbaijan has already lost its independence and was under dominance of Russia. And fourth part is completed by the study of Azerbaijan- Armenia conflict in 1988-1994 years and policy of Turkey. Due to the facts that it is a current issue, and I was able to reach more resources and most importantly that Turkey has completely performed its policy in the last period of Azerbaijan- Armenian War, this part of my work took wider place. Asiman ALIYEV