Moda fotoğrafının gelişimi ve çağdaş yaklaşımlar
Devolopment of fashion photography and contemporary approaches
  1. Tez No: 137073
  2. Yazar: BANU DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SİM SÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
özet Portre geleneğinin ardından gelişen moda fotoğrafı, önceleri stüdyo da fotoğraf çektirme ritüelinin bir sonraki basamağı gibi görünsede; zaman içinde belirgin bir tür olarak ortaya çıkmıştır. Moda; ilk moda fotoğrafı örneklerinin ortaya çıktığı 19.yüzyılın sonlarından, 20.yüzyılın başlarında moda dergilerinin yayınlanmaya başlamasıyla daha geniş kitlelerin paylaşımına sunulmuş oldu. Fotoğraf sayesinde medyanın içine giren, yaygınlaşan moda yine fotoğraf aracılığıyla ölümsüzleşmiştir. Giderek çoğalan moda dergileri yeni fotoğrafçıların ortaya çıkmasına zemin sağladı ve moda, kıyafetlerden çok gerçek hayat ve davranışla ilgili olmaya başladı. Artık moda fotoğrafı günlük hayatın içinde sosyo-kütürel olaylara tanıklık eden, hatta zaman zaman yön veren bir görev üstlenmiş oldu. Moda fotoğrafları, başlangıcından beri zamanlarına tanıklık ettiler ve trendleri, kollektif alışkanlıkları kaydederek tarihin görsel kayıtları haline geldiler. Moda geçici zevkler olarak tanımlanırken; moda fotoğraflarının dergilerde yayınlanan sıradan giysi tanıtan görüntülerden kurtularak çağdaş sanat galerilerinde yerini almaya başlamasıyla moda kalıcılık ve statü kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary Fashion photography, which has been approved after the portrait tradition, at first seems to be the next step of the ritual of photography but by time is has become a known way. Fashion; has been reached to larger audiences from the late 19th century when the first fashion photography samples has appeared to 20th century when the fashion magazines launched to be published. By the help of photography, fashion, which entered directly into the media, has been immortaled again by photography. Increasing numbers of contemporary fashion magazines prepared an opportunity for the appearance of new photographers, and fashion has become related to real life and behaviors more than clothes. From then, fashion photographs have had a mission, which was witnessing and some times diverting to socio cultural events in the daily life. Fashion photographs have witnessed to their time from the very be ginning, Fashion photographs have become the visual records of history by recording trends and collective habits: while defining fashion as tempo rary pleasures, after fashion photographs escaped from the image of pre senting the ordinary clothes published in the magazines, they had their places in contemporary art galleries, fashion has gained permanency and statue.