'Kullanıma yönelik seramik tasarımı''nda 'ölçü' ögesinin işlevi
- Tez No: 13708
- Danışmanlar: PROF. OKTAY ANILANMERT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET“Kullanıma Yönelik Seramik Tasarımı'nda ölçü Öğesinin İşlevi”incelenirken öncelikle“ölçü”kavramı genel çizgileriyle ele alınmış ve“Tanım”niteliği taşıyan I.Bölüm de çok yönlü olarak açıklanmıştır. Nicel ve nitel yapısı üzerinde yapılan açıklamalar sonunda,“ ölçü”kavramının konumuzu yakından ilgilendiren“Estetik”ile bir bağ kurduğu saptanmıştır. Ayrıca,“ölçü”kavramının sürekli“değişebilirliği”üzerinde durulmuştur.“Ölçü”kavramının“Biçime nasıl yansıdığı araştırılmış ve ”Biçimsel Kurguda ölçü Kavramı“ başlığı altında ele alınmıştır. Ele alış sırasında ”Biçimsel Kurgu“yu oluşturan öğe ve ilkelerin birbirleri arasında kurdukları ilişkiler örgüsünde, ”ölçü“ kavramının yeri aranmıştır. 2. Bölüm, ”Biçim'in oluşmasına sınırlamalar ya da belirleyici etkenler yükleyen“Kültürel”,“ İşlevsel”ve“Teknik”konuların ağırlıkları ve değişebilirlikleri üzerine kimi bilgileri kapsamaktadır.“Kullanıma Yönelik Seramik Tasarımı'nın; ”Biçimsel Kurgu“, ”Kültürel“, ”İşlevsel“ ve ”Teknik“ etkenler ile olan yakın ilişkileri ve ilişkiler sonucunda ortaya çıkan tasarımın eleştirisi, örnekler ile yapılmıştır. Tüm bilgiler doğrultusunda, ”Kullanıma Yönelik Seramik Tasarımı“nın günümüzdeki ”ölçüsel özelliklerinin ne olması gerektiği düşünülmüş ve nedenleri ile birlikte 3.Bölüm'de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY While examining the function of the element of measurement in the design of the ceramic orientad to usage, the concept of measure ment hâs been taken with priority with it's general outlines and explained from the viewpoints of it* s several aspeots in section I where definitions have been made. At the end of the explanations made on it's quantitative and qualitative contexture,it has been determined that the conoept of measurement has a relation with the“estetic”having a close bearing on our subject matter. In addition emphasis has been placed on the constant variability of the concept of measurement. it has been investigated how the concept of measurement reflected on the form which is dealth with under the heading“Concept of - Measurement in Formal Assembly”. While it was dealth with, the place of the concept of measurement in the structure of the relations, the elements and principles of the design constituting the formal assembly has been searched for. Section II. covers the informations on the weight and variabilities of the cultural, functional and technical matters imposing: restrictions or determining iactors on the configuration. The close relations of the design oriented to usage with the formal assembly, cultural »functional and technical factors and the critique of the design resulted from such relations has been made by giving examples. Under the light of all information what should be today the dimensional specifications of the ceramic oriented to usage has been deliberated and explained in Section III together with their reasons.