Tiyatro dekor ve kostüm yöntemlerinin 'Rüzgarlı Kadın' oyununa uyarlanması
- Tez No: 13709
- Danışmanlar: PROF. ERDOĞAN AKSEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
- 162 - ÖZET Sahne sanatları pek çok farklı kavramın bir sahne mekanın da uyum içersinde birleşmesiyle oluşmuştur. Oyun, Dramaturji, Reji, Oyunculuk, Müzik, Işık, Dekor ve Kostüm bu bütünü meydana getiren önemli kavramlardır. Dekor ve Kostüm sahne sanatlarının görsel ve plastik yanını oluşturur. Dekor ve Kostüm, formuyla, stiliyle, sahne boşluğundaki dağılım ve kompozisyonuyla, renk ve ışığıyla oyunu, oyunun ana fikrini, konsepti öne çıkarmak ve gerekli etkiyi uyandırmak amacıyla yapılır. Dekoratör ve Kostümcü, dekor ve kostümleri için araştırma, tasarlama, tasarımı geliştirme ve uygulama aşamalarından sonra sonuca yani oyuna ulaşırlar. Eksiksiz bir sonuç için bu süreç, belli bir yöntemle ve sistemli olarak gerçekleştirilir. Her soruya bir cevap ve çözüm bulunur. Dekor ve Kostüm olgusu tasarımcı tarafından yöntem kullanılarak şu şekilde çözülür. önce sahnenin ve oyunun verileri ayrı ayrı toplanır. Bu ön bilgiler yine ayrı ayrı sahne ve oyun için değerlendirilip elden geçirilir. Efeler yapılacağına karar verilir. Sonra sıra çözüme gelir. Çözümde artık tasarım süreci bitmiş, eskiz-- 163 - ler hazırlanmış, fikir, stil, form oluşmuştur. Sıra uygu lamaya yani realizasyona gelmiştir. Bu süreç içersinde dekorlar "boyanır, kostümler dikilir, ışık ayarları yapılır. Provalardan sonra eksiksiz- hale getirilen dekor ve kostümler artık oyuna hazırdır. Bu süreç içersinde her tasarımcı zamanı kendine göre kullanır ve yöntemde bazı farklılıklar oluşturabilir. Rüzgarlı Kadın oyununun Dekor ve Kostümleri işte yukarıda bahsettiğimiz bu yöntemle çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 164 - SUMMARY Perf orming Arts are made up of many different elements put together in harmony onstage. Play ( Script/ Senario ), dramatisation, direction, acting, music, decor and costume all together are important elements that create the per forming arts-. Stage design and costume design are the visual arts (or elements) of stage. Form, style, compozition, colour and lighting in stage design and costume design communicate the main concept of the play in the most effective way. Both designers, stage and costume, after research, design ing and realization of ideas, they reach the final design for the play.A perfect result can he achieved with a systematic working proccess, then there is a solution for every problem that way occur beforehand. She ideas for stage design and costume design are realised systematically“by designers* like this i First, all information about the play and stage are collect ed. Tula initial information, then separetly evaluated- 165 - for the play and stage. The decision as to the realization of the play is taken. Then the realization is put into practice. At this point, ideas, style and form are estab lished. All sketches are finilazied. Ths play is ready for production. In production stage, the decor is painted, the costumes are made and the lighting is done. After rehearsals decor and costume are perfectly ready for the opening. During this procces, the designer uses his/her time accor dingly to fit in with his/her own working method. The Decor and Costume of the play ”Rüzgarlı Kadın“ is produced exactly in this method. -?fc Back translated as ”Woman of Wind n.