İslam öncesi boşanma kurumuna Kur'an'ın yaklaşımı
The opinions in the Koran about divorce in pre-islamic ages
- Tez No: 137147
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. MEHMET SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
II ÖZET FİRAT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TEMEL İSLÂM BİLİMLERİ ANABİLİN! DALİ (Tefsir Bilim Dalı) Cahiliye devri bilgisizliğin, zorbalığın ve adaletsizliğin hüküm sürdüğü bir devirdir. Cahiliyedeki bu durum aile içerisinde de kendini göstermekte idi. Ailede kadına hiçbir değer verilmiyor, kadın adeta hizmetçi gibi kullanılıyordu. Bir erkek evlendiği bir kadınla alay edercesine onu istediği zaman boşayıp tekrar onunla evlenebiliyordu. Bazen de onu boşadığı gibi başka biriyle evlenmesine de müsaade etmiyordu. Ancak Kur'an bu haksız tutuma son vererek kadına hak ettiği değeri vermiştir. Kur'an-ı Kerim'e göre boşanmanın bir zamanı vardır. Ayrıca sınırsız sayıda boşayıp tekrar aynı kadınla evlenmek yasaklanmıştır. Ailede, erkeğin hanımına karşı görevlerini yerine getirmemek suretiyle kadına zulmedecek olduğunda da kadına boşanma hakkı tanınarak erkeğin elindeki sınırsız yetki kısıtlanmıştır. Böylelikle Kur'an, her hususta olduğu gibi boşanma hususunda da en iyi yöntemi öğütlemiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY UNIVERSITY OF FIRAT INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES BASIC ISLAMIC SCIENCES INTERPRETATION MAINSCIENCE BRANCH The Age of the cahiliye was an age is which ignorance, tyrannism, and injustice reigned. This situation of the cahiliye Age reflected itself also in families. There was no respect for women, she was just like a servant. A man could divorce his wife when he liked, and could sarcastically marry her again. Sometimes he even didn't permit his ex-wife to marry with another. Howewer, the Quran has finished this unfair attitude, and has attributed the woman the treatment she deverced According the Quran, divorce can only happen after a certain period. Making a mantrimoney after having divorced the same female for boundless times is also forbidden. The man can harm the famele in the family, because of that has the female the privilege to divorce. The infinite lisence of the man is reduced in that way. in this way has the Quran, counselled the matter of divorce as usually whith the best method.