Selendi ilçesindeki yaygın halk inanışları ve bu inanışlardaki eski Türk inancının izleri
Common public beliefs and the proofs old Turkish beliefs in the town Selendi
- Tez No: 137161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halkla İlişkiler, Religion, Public Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SELENDİ İLÇESİNDEKİ YAYGIN HALK İNANIŞLARI VE BU İNANIŞLARDAKİ ESKİ TÜRK İNANCININ İZLERİ Mahmut FURTANA Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı Dinler Tarihi Bilim Dalı 2003, Sayfa: 69“Selendi İlçesindeki Yaygın Halk İnanışları ve Bu İnanışlardaki Eski Türk İnancının İzleri”adlı çalışmamız Giriş ve İki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında ilçenin tarihi ve coğrafyası hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Selendi ilçesindeki Yaygın Halk İnanışları gözlem ve mülakat yoluyla araştırılmıştır. İkinci bölümde ise bu yaygın halk inanışlarının Eski Türk İnancıyla bağlantısı ortaya konmuştur. Bu çalışma bibliyografya ve ekler kısmıyla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis COMMON PUBLIC BELIEFS AND THE PROOFS OLD TURKISH BELIEFS IN THE TOWN SELENDİ Mahmut FURTANA Fırat University Soccial Sciences Institue Main Science Branch of Philosophy and Religion Sciences 2003, Page:69 The research named“Comman Public Beliefs and the Proofs of Old Turkish Beliefs in the Town Selendi”Consists of introduction and two parts. There is knowledge about the history and geography of the town. In the first part. Comman Public Beliefs are researched in the way of observation and interview in the second part, the relation between these comman public beliefs and old Turkish beliefs is explained. This study is ended with bibliography and addition parts.