Manisa ili Selendi ilçesi geçiş dönemleri ve halk edebiyatı ürünleri
Manisa province Selendi coubtry rituals of transition period and products of folk literature
  1. Tez No: 489199
  2. Yazar: ARZU ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
“Manisa İli Selendi İlçesi Geçiş Dönemleri ve Halk Edebiyatı Ürünleri”adlı bu çalışma Selendi ilçesi geçiş dönemleri bağlamında yaşayan geleneksel uygulamaları ve halk edebiyatı ürünlerini içermektedir. Selendi ilçesinde ve ilçeye bağlı yerleşim birimlerinde halk bilgisi ürünlerini derlemek amacıyla alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırmasında halk bilgisi ürünlerinin derlenmesinde halk bilgisi derleme ve inceleme yöntemlerinden gözlem ve görüşme yöntemi kullanılmıştır. Selendi ve yöresinden alan araştırması sonucu sözlü kaynaklardan derlenen geçiş dönemleri ve halk edebiyatı ürünleri halk bilimi kuram ve yöntemleri kullanılarak bağlam merkezli bir yaklaşımla incelenmiştir. Selendi ilçesinin sahip olduğu halk bilgisi ürünleri Halk Bilimi disiplini içinde sınıflandırılmış, incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study named“ Transitions Periods and Products of Folk Literature in Selendi Country, Manisa Province”consists of the products of Folk Literature and transition applications in the context of transition periods in Selendi. This field survey is made to campile folklore products in Selendi country and near settlements. İn this study the observation and interwiev methods-from folklore compilation and analysis methods are used. As a result of this field survey in Selendi regionit is analysed with a context centered approach by using transitions and products of folk literature compiled from oral sources of transition periods and hypothesis of folklor. The products of folklore and the applications of transition Folklore are classified, anaylsyed evaluated.