Çalışma koşullarında pulluk uç demirinde oluşan deformasyon ve gerilme değerlerinin üç elemanlı dikdörtgen şekilli strain gage ile saptanması
  1. Tez No: 1372
  2. Yazar: SÜLEYMAN KIZILELMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. POGRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
- 26 - 6. ÖZET. Pulluk tarlada çalışırken toprak özelliklerine ve sürüm koşullarına bağlı olarak, toprağın etkisi ile karşılaşır. Toprak pulluk gövdesinde deformasyon yaratır. Bunun sonucu olarak ta pulluğun dayanımı ve ömrü etkilenir. 0 nedenle pulluklarda toprağı tabandan kesen ve onu ayırarak yükseltip devirerek sürümü gerçekleştiren tüm aktif parçaların iyi bir şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. Pullukta en önemli aktif parça uç demiridir. Bu parça toprak etkisi ile darbeye maruz kalmaktadır. Bu darbe ise uç demirinde deformasyon oluşturmaktadır. Pulluk uç demirine etkiyen çeki kuvvetinin etkime nokta sının kesin sınırlarla belirgin olmayışı, deformasyon değer lerinin matematiksel formüllerle hesabını zorlaştırmaktadır. Bu yüzden uç demirinin çalışma koşullarında, toprak ve çeki etkisi ile oluşan deformasyon değerlerinin deneysel yöntem lerle belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, pulluk uç demirinde oluşan deformasyon değ erleri deneysel yöntemlerle ölçülmeye çalışılmıştır. Denemeler Tarım, Orman ve Köy îşleri Bakanlığı Edirne Bölge Zirai Araştırma Müdürlüğü arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada uç demirindeki eğilmeden doğan gerilme değer leri olarak saptanmıştır. Bir uç demirinde aranan başlıca özellikler hatırlanacağı gibi eğme dayanımı, darbe dayanımı, keskinliğini uzun »üre koruyabilme, aşınma ve ekonomiklik idi. Eğme dayanımından- 27 - doğan gerilme değerlerinin oldukça düşük olduğu deney sonuç larından anlaşılmaktadır. 0 halde pulluk uç demiri dizaynın da diğer faktörlerin daha etkin olduğu belirlenmiştir. Buna göre pulluk uç demiri imalatının diğer faktörlerin ön plana alınarak yapılması gerekmektedir. Ancak deneyde elde edilen değerler statik bir zorlanma nın sonucudur. Eğer aynı deney değişik toprak cinslerinde ve değişik hızlarda yapılabilseydi daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilirdi.
Özet (Çeviri)
28 - 7. SUMMARY. When we are plowing, a force is subjected on the plow share hy the soil depending up on the soil specifications and plowing conditions. Soil creates deformations on the plow body and plow share. So the working life of the plow is affected. This fact must he taken in to account in designing the all active parts of the plow. Plow share is the most important part of the plow a"nd is subjected impact loading because of the soil. This creates deformations. The point of action of the draft force on the plow share is not certain. Thus the deformation values can not be calculated by the mathematical formulas. Then these values were determined by the experimental methods. The fields of the Ministry of Agriculture, toresty and Village Affairs, Directory of Edirne Regional Agriculture Research has been the site where the experiments were carried out. Required specifications for a good plow share are - Bending Moment endurance limit - High impact loading capacity - Keeping it's sharpness for a long time - Wearing resistance - lower cost. The experiments showed that the deformations caused by bending moment have very lower values. So in designing the plow share the othar factors must be taken in to account. The values calculated are the result of the static- 29 - loading. If we would carry out this experiment in several farming field and in different truck speed we would be closer to the truth.