Kanola tarımında farklı toprak işleme yöntemlerinin toprağın bazı fiziko-mekanik özellikleri ile tohum çimlenmesi üzerine etkileri
The effects of different soil tillage systems on some soil physico-mechanical charecteristics and seed emergence in canola farming
- Tez No: 177792
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, geleneksel ve koruyucu toprak işleme yöntemlerinin Kanola (Brassica napus L.) bitkisinde, toprağın % nem içeriği, penetrasyon direnci, hacim ağırlığı, tohumun tarla filiz çıkış derecesi (TFÇ), ortalama çimlenme süresi (OÇS), çimlenme oranı indeksi (ÇOİ) bitki boyu (cm), bitki çapı (mm), ana sapa bağlı yan dal sayısı (adet) ana saptaki kapsül sayısı (adet), yan daldaki kapsül sayısı (adet) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma, Sivas İli Altınyayla İlçesinde 0,045 ha'lık ( 50 m x 9 m ) kıraç bir alanda, tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Tohumluk olarak, Licord çeşit kullanılmıştır. Tohum yatağı hazırlama ve ekim işlemi, geleneksel toprak işleme yöntemleri içerisinden; pulluk + diskli tırmık + merdane + ekim, pulluk + diskli tırmık + ekim ve koruyucu toprak işleme yöntemleri olarak da; çizel + diskli tırmık + ekim, çizel + merdane + ekim ve kültivatör + ekim yöntemleri seçilmiş ve uygulanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde istatistiksel paket olan SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tarla filiz çıkış derecesi, bitki boyu ile daldaki kapsül sayısı dikkate alındığında azaltılmış toprak işleme sistemi olan ?S1 (çizel + diskli tırmık + ekim ) yöntemi? diğer yöntemlere göre daha tatmin edici sonuçlar vermiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda toprak işleme sistemlerinin, Sivas ekolojik koşullarında, kanola'nın koruyucu toprak işlemeli ekim yöntemi kullanılarak ekilmesi hem toprakta nem muhafazası hem de toprak sıkışmasının azaltılması açısından faydalı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of traditional and conservational soil tillage methods on the moisture content, penetration resistance, bulk density of soil, the sprouting degree of the seeds on the field, average sprouting period, sprouting ratio index, plant height, the diameter of plant, the number of nearby branches dependent on the main branch, the number of capsules on the main branch of Canola ( Brassica napus L.) plants have been investigated. The study was contucted in the township of Altınyayla in Sivas province in a 0,045 ha area (50 m x 9 m ) with randomized block desing with three replications in non-irrigated conditions. Licord is used as the seed type. The task of preparing the seed bed and sowing the seeds have been performed with traditional soil tillage methods, which are plough + disc harrow + rolling pin + sowing plough + disc harrow and sowing; and conservative soil tillage methods, which are chisel + disc harrow + rolling pin + sowing, cultivator + sowing. SPSS has been used for the analysis of the data. The results indicated that reduced soil tillage system ( Chisel + disc harrow + Sowing ), have brought about more satisfying results than those of other methods used in the experiment. Canola farming with a conservative soil tillage method in Sivas ecological conditions will both conserve the moisture in the soil and decrease the formation of plow pan