Tokat'ın 18 numaralı Şer'iyye sicili (1229/1813-1814)
- Tez No: 137213
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Bu çalışma Tokat'ın 18 Numaralı Şer 'iye Sicili 'nin metin transkribesi (çeviri) ve değerlendirmesinden oluşmaktadır. 18 numaralı Tokat Şer 'iye Sicili (Tokat mahkeme kayıtlan) milâdi 1813-1814 tarihlerini kapsamakta olup, içerisinde padişah fermanlan,beratlar,buyruldular, veraset davaları(miras), tereke kayıtları(kişinin ölümünden sonra kalan malları), vasi tayini (bir kişi adına vekil atanması), hüccet kayıtları, vakfiyeler, nafaka davaları ve çeşitli konularla ilgili 96 sayfadan oluşmaktadır. İçinde 126 adet sicil kaydı bulunmaktadır. Bu sicil kayıtlarının çevirilmesi ve değerlendirilmesi sonucu 1813-1814 yıllarında Tokat halkının yaşayışı hakkında bilgi edinilmiş olup, ayrıca halk arasında kullanılan lakaplar, giyecek, yiyecek ve ev eşyaları isimleri ile Tokat'a bağlı kaza, nahiye, köy, mezra ve mahalle adları tespit edilmiştir. Bu dönemde özellikle bakırın işlenmesi ve Diyarbakır Ergani'den gelen bakırın Tokat üzerinden Samsun'a ve oradan da İstanbul'a nakledilmesiyle ilgili çok sayıda sicil kaydı vardır. Diğer taraftan defterde oldukça fazla tereke kaydı vardır. Tereke kayıtlarında kişinin geride bıraktığı her çeşit malın adı zikredilmektedir. Üzerinde çalıştığımız 18 numaralı defterde dönemin siyasi olaylarına pek fazla değinilmemiştir. Sicil defterinde, yetiştirilen tarımsal ürünlerden alınacak vergiler ile halkın vermekle yükümlü oldukları diğer vergilerin toplanması hususunda oldukça fazla sicil kaydı vardır. Çalışmamızda, 1813-1814 yıllarında Tokat'ın sosyal hayatı dışında o yıllarda ekonomik durumu hakkında da genel bir değerlendirmeye yer verilmiştir.Ill Ayrıca tez çalışmamızın sonuna, çalışma konumuz olan sicil defterindeki belgelerin Osmanlıca orijinal kayıtlarının fotokopisi de eklenmiştir. 17.02.2003 Mehmet KELEŞ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of text transcripts and evaluations of Şer 'iye Register, No: 18 of Tokat. Şer 'iye Register, No: 18 of Tokat. ( The Tokat Court Registers ) comprises the years A.D. 1813-1814 and includes Padishah firmans, warrants, commands, inheritence cases, register of estate (left by deceased people), appointing, guardian (appointing representative on behalf of someone), proof registers, deeds of trust, alimony cases and various other cases ; a total of 126 registers in 96 pages. With the trascription and evaluation of these registers, information about the life style of the residents of Tokat between the years 1813- 1814 was obtained. Also, the nicknames given to people, the names used for clothing, food and household articles, and what the subdivisions of Tokat, its subdistricts in subdivisions, villages, hamlets and neighborhoods of that time were called were obtained. There are a great deal of registers specially about the period processing copper and the transportation of copper from Diyarbakır- Ergani to Samsun though Tokat and to Istanbul from Samsun. On the other hand, in the Register there are a lot of registers of heritage. In these registers, all kinds of articles left by a person are mentioned. In the Register, No: 18 which we studied, the political events of the period were not mentioned much. There are many registers about the taxes to be collected on the agricultural products grown and the other taxes to be paid by the people. In our study, other than the social life in Tokat between the years 1813 - 1814, economic situation of the period was also studied.In addition, to the end of the thesis the copies of the original ottoman register of the documents in the Register were affixed in order to inform the reader about the study. 17.02.2003 Mehmet KELEŞ