Gaziantep evliya menkıbeleri ve kaynakları
Legends of saints in Gaziantep
- Tez No: 137237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUZULİ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
oz GAZİ ANTEP EVLİYA MENKIBELERİ VE KAYNAKLARI YAVUZ, Fatma Yüksek Lisans Tezi, Türk Halk Edebiyatı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Fuzuli BAYAT Ocak, 2003, 320 sayfa Bu Çalışmanın amacı, Gazi Antep şehrini manevi kudretleriyle kuşatmış olan evliyaların menkıbeleri ışığmda yöre halkmın inanç yapısını, değerlerini yansıtmaktır. Bu nedenle, gönüllerde mühim bir yer tutan erenlerin menkıbeleri toplanıp incelendi ve gerek Şamanizm, gerekse peygamberler tarihi ve tasavvufla ilgili eserler okunarak bu husustaki inançların kökenine inilmeye çalışıldı. Türklerin eski bakış açılarını kapsayan Şamanist itikatların, kabul edilen yeni din olan İslamiyet'in içinde eriyerek bir sentez halinde tasavvuf cereyanı ile birlikte evliya menkıbelerinin oluşmasında önemli bir yere sahip olduğu gösterilmek istendi. Menkıbelerde en işlek olan motif ve kerametler ele alınarak ayrı ayrı değerlendirilmeleri yapıldı. Ayrıca bu menkıbelerin Gazi Antep'in tarihi, kültürü ve geleneği içindeki yeri belirtilerek böyle bir çalışmanın yöre insanını tanımak açısından ne kadar önemli olduğu vurgulanmaya çalışıldı. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LEGENDS OF SAINTS İN GAZİ ANTEP AND THEIR SOURCES YAVUZ, Fatma MA. İn Turk Folk Literatüre Supervisor: Doç. Dr. Fuzuli BAYAT January, 2003, 320 pages This thesis aims to reflect the faith system of Gazi Antep's public in the light of the saints' legends which affect the city with its spritual power. For this reason, the legends of saints which have a great influence on the public's emotions and the sowces of the faiths concerning the related topics were analyzed in the light of the soureces about the history of prophets and Şamanizm. It's aimed to show that Şamanist beliefs including Turk's old points of wiews with the effect of İslam had a great influence on the appearance of saint's legends. The most comman motifs and mysteries of saints are analyzed in this study. It is also aimed to show the importance of this study in getting acquainted with the public in the light of these legends.