Finansal krizlerin işletmelerinin finansal yapıları üzerindeki etkileri Gaziantep sanayi işletmelerinde uygulama (1990-2000)
The Effect of financial crises on the financial construction of the company, organizational industry area of Gaziantep practice (1990-2000)
- Tez No: 137236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Küreselleşen dünyada son on yıla damgasına vuran en önemli olgulardan biri de yaşanılan krizlerdir. 1990-2000 periyodunda, 1992 yılında ERM Krizi, 1995 yılında Meksika Krizi ve 1997 yılında Güney Doğu Asya Krizi yaşanmıştır. Türkiye'de ise bu periyotta 1994 yılının Nisan ayında ve 2000 yılının Kasım ayında olmak üzere iki kriz yaşanmıştır. Yaşanılan krizlerle ilgili olarak dikkat çeken en önemli noktalardan biri, krizlerin artık sadece yaşandığı ülkedeki ekonomik birimleri değil, tüm dünyadaki ekonomik birimleri etkilemesidir. Gerek dünyada ve gerekse Türkiye'de ortaya çıkan krizler, sadece krizin yaşandığı ülke ekonomisini etkilememekte, aynı zamanda, işletmeleri de çok derinden etkilemektedir. Yaşanılan krizlerin işletmelerin bütün fonksiyonları (pazarlama, üretim, muhasebe,., vb ) üzerinde çok önemli etkileri söz konusudur. İşte çalışmamızda, finansal krizlerin, işletmelerin finansman yapıları üzerindeki etkileri irdelenecektir. Çalışmanın birinci bölümünde, finansal krizlerle ilgili olarak genel kavramsal açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, yukarıda değinilen gerek dünyada ve gerekse Türkiye'de 1990-2000 tarihleri arasında ortaya çıkan ve global nitelik taşıyan finansal krizler irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, söz konusu krizlerin işletmelerin finansman yapılan üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü, daha önceki bölümlerde teorik olarak verilen bilgiler ışığında, Gaziantep Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerin,II finansal krizlerden finansman yapısı anlamında nasıl etkilendikleri yapılan bir uygulama ile ortaya konulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise, çalışmanın verilerine paralel olarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kriz, Finansal Kriz, Yabancı Kaynak, Öz Kaynak. Bilim Dalı Sayısal Kodu: İŞLT 590
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the world, getting global, the economic crisis is one of the most important events' which influenced the last decade immensely. In the period of 1990-2000, ERM Crisis in 1992, the Crisis of Mexico in 1995 and The Crisis of South East in 1997 were all felt. As for Turkey in this period, two crisses, one in April, 1994 and one in November 2000 are felt. Concerning the crisis felt, probably the most sporkling point is that any more the crises do not only affect the country it is felt in but also the other countries. Both the crises which emerged in the world and Turkey do not only affect the economy of the country they are felt in but also all the other instituties. The crises have an immense influence on the functions of instituties (marketing, production and accountancy ). In this study the effect of financial crises on the financial construction of the instituties. In the first chapter, the general methodology and explanations about the financial crises are given. In the second chapter, the crisses which emerged between 1990 and 2000 in both Turkey and the world and ones which have a global factor are studied. In the third chapter, the affect of the crises which are mentioned on the institutions are studied. In the fourth chapter, how the factories around the Organizational Manufacturing Area Of Gaziantep are affected from the financial crises.IV In the last chapter, the results and suggestions are given in the light of the study.