Türkiye'de ulusal televizyon kanallarında yayınlanan reklamlarda annelik rolünün sunumu
Representation of motherhood in Turkish television commercials
  1. Tez No: 137309
  2. Yazar: ELİF GİZEM UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE ULUSAL TELEVİZYON KANALLARINDA YAYINLANAN REKLAMLARDA ANNELİK ROLÜNÜN SUNUMU Elif Gizem Uğurlu Sinema Televizyon Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 2003 Danışman: Prof. Dr. Nazh Bayram Annelik rolü Özel alanda konumlandırılıp, cinsiyete dayalı iş bölümüne göre de yeniden üretim ile sınırlandırılarak kamusal olanın uzağında tutulmaktadırlar. Bu da annelik rollerinin üzerine yüklenmiş olan işlevlerini yerlerine getirirken harcadıkları zaman yüzünden onları kamusal alanın etkinliklerine uzaklaştırmakta, özel alanda kalmalarına neden olmaktadır. Toplumsal yaşamın bir parçası haline gelen kitle iletişim araçlarının da yardımıyla toplumsal cinsiyet kalıplan olduğu gibi, annelik rolü ve imgelerinin de bu rolleri yineleyerek pekiştirdiği görülmektedir. Bu çalışmada tarihsel süreçte annelik rolünün nasıl kurulduğu, Türkiye'de nasıl yapılandığı ve Türkiye'de yayınlanan televizyon reklamlarında annelik rolünün nasıl sunulduğunu incelenmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REPRESENTATION OF MOTHERHOOD IN TURKISH TELEVISION COMMERCIALS Elif Gizem Uğurlu Department of Cinema and Television Anadolu University, Institude of Social Sciences, December 2003 Advisor: Professor Nazlı Bayram Motherhood is located in a private field as a result of gender segmented division of labor. This comes from gender identity of motherhood. Stated identity covers bearing baby, traditional housekeeping and other related. This growing circle strengthens itself with its ongoing determined charasteristics and the role of media takes an important role in this process In this study, motherhood in Turkey, within its histoircal context, is tried to be examined in terms of its own structure and how Turkish commercials represent role of the mother.. Ill