Türk vergi sisteminde vergi denetimi ve muhasebenin rolü
The Role of accounting and tax auditing at Turkish tax system
- Tez No: 137310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, İşletme, Economics, Law, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRK VERGİ SİSTEMİNDE VERGİ DENETİMİ VE MUHASEBENİN ROLÜ Halil Müjdat ENTOK Muhasebe Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 2003 Danışman :Doç.Dr.Saime ÖNCE Vergiler, kamu harcamalarının temel kaynağı olarak,devletin en önemli gelirini oluşturmaktadır. Vergilerin kamu harcamalarına yönelik bir finansman aracı olması yanında,bir iktisat politikası aracı olarak da kullanılmaktadır. İktisat aracı olarak,gelir ülkedeki gelir dağılımını,yatınm,üretim ve üretim ve ihracat seviyesini ve fiyat istikrarını etkilemektedir. Devlet vergileri mükelleflerin beyanına göre almaktadır. Bu yüzden mükelleflerin doğru beyanda bulunup bulunmadıklarım tespit etmek için mükelleflerin defter,kayıt ve belgelerini denetlemektedir. Devlet muhasebeyle ilgili en önemli taraflardan biridir;nedeni ise devlet vergileri mükelleflerin beyan ettiği matrahlar üzerinden almakta ve bunun içinde muhasebe verilerinden yararlanmaktadır. Mükelleflerin beyanı üzerine inceleme yapacak denetim elamanı için iyi işleyen bir muhasebe sisteminin varlığı ve buna bağlı olarak muhasebe verilerini vergi denetiminde kullanması,denetim elamanına büyük yararlar ve kolaylıklar sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF ACCOUNTING AND TAX AUDITING AT TURKISH TAX SYSTEM Halil Müjdat ENTOK Department of Accounting Main Science Branch Anatolian University Social Sciences Institute Advisor: Assistant Professor Doctor Saime ÖNCE Taxes; as the basic source of public expenditure, constitute government's most important income. They are instruments of economical politics and funding instruments for public spending. As an instrument of economics, income influences distribution of income, investments, production, export and price stability. Government takes taxes according to taxpayers' declarations. Therefore, as to determine the accuracy of declarations, government audits taxpayers' bookings and documents. Government is one of the most important sides at accounting science, as it takes taxes on the tax bases, the taxpayers declare. For this, it benefits from accounting's datum. The existence of a good accounting system is very important for government's tax auditors who make audits according to taxpayers' declaration. Moreover they will benefit from this efficient accounting system.