İMKB'de kayıtlı küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal sorunlarının çözümünde sermaye piyasasının rolünün belirlenmesi
The Role of capital markets in solving financial problems of small and medium scale enterprises
  1. Tez No: 137308
  2. Yazar: VOLKAN MESTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN FİNANSAL SORUNLARININ. ÇÖZÜMÜNDE SERMAYE PİYASASININ ROLÜ Volkan MES TANOGLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2003 Danışman: Prof. Dr. Semih BÜKER Son yıllarda küresel ekonominin en önemli parçalarından biri haline gelen KOBİ'ler dinamik yapıları ve tüm sektörlere yönelik etkileri nedeniyle gerek ülke ekonomimizde gerekse dünya ekonomisinde önemli bir paya sahiptir. Ülke ekonomisi içersinde bu denli öneme sahip olan KOBİ'lerin ülkemizde uygun koşullarda kaynak sağlayabileceği bir sisteme sahip olunduğunu söylemek ise pek mümkün değildir. Mevcut finansal sistem içersinde en büyük paya sahip olan banka kredileri, KOBİ'ler açısından yüksek faiz ve teminat yetersizlikleri nedeniyle uygun bir finansman kaynağı olmaktan çıkmış durumdadır. Bu gelişmeler ışığında, finansal sorunların çözümüne yönelik alternatif yöntemler arasından KOBİ'lerin sermaye piyasası yoluyla finansmanı konusu üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, çalışmamızda küçük ve orta ölçekli işletmelerin sermaye piyasası yoluyla finansmanı ve bu konuda karşılaşılan sorunlar ortaya konmaya çalışılmış daha sonra belirlenen bu sorunlar çerçevesinde ilgili işletmelere yönelik olarak yapılan anket çalışmasıyla da elde edilen sonuçlar uluslararası piyasa örnekleriyle birlikte ele alınarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırma ve analizlerin sonucunda, KOBİ'lere uygun koşullarda kaynak sağlanabilmek ve halka arzını kolaylaştırmak amacıyla İMKB bünyesinde kurulan sermaye piyasası pazarlarının (Yeni Şirketleri ile Bölgesel Pazarlar) bu işletmelere herhangi bir katkı sağlayamadığı görülmektedir. Bu durum, kaynak kullanımında KOBİ'lerin sermaye piyasasında büyük ölçekli işletmelere göre farklı bir pazar yapısında ancak eşit konum da işlem görmesini sağlayacak bir yapının oluşturulmasını gerekli kılmakladır. Bu oluşumun ise ülkedeki tüm KOBİ'leri kapsayan ve ulusal pazara bağlı bir yapıda olması gerekir. Ancak kısa dönemde bu hedefe ulaşmak bugünkü koşullarda pek mümkün değildir. Bu nedenle, ilk aşamada yapılacak olan iş bölgesel nitelikli menkul kıymet piyasalarının oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE ROLE OF CAPITAL MARKETS IN SOLVING FINANCIAL PROBLEMS OF SMALL AND MEDIUM SCALE ENTERPRISES Volkan MES TANOGLU ANADOLU University, The Institute of Social Sciences 2003 Advisor: Prof. Dr. Semih BÜKER SMEs, lately one of the most important parts of global economy, have an important share in national economy as well as world economy due to the dynamic structures and influences over all sectors. However, it is not possible to say that there exists a system in our country from which the SMEs, with so much importance for national economy, can provide sources in favorable conditions. Bank loans, having the greatest share within the present financial system, are no longer an appropriate financial source for the SMEs due to high interests and insufficient guarantees. Considering these events, the issue of financing SMEs via the capital market was dwelled upon within the alternative methods for solving financial problems. In this respect, the issues of financing small and medium scale enterprises via the capital market and the problems encountered were brought forward in our study, after which the results obtained from the poll directed to the related enterprises within the frame of these problems were analyzed together with international market examples. As a result of the researches and analyses, it is understood that the capital markets (new companies and regional markets) within Istanbul Stock Exchange (ISE), established to provide sources to SMEs in favorable conditions and facilitate public ofTer, provide no aid to these enterprises. This necessitates formation of a structure allowing the SMEs to operate in the capital market under a different market structure compared to the big scale enterprises but in equal conditions in using sources. This formation must cover all SMEs within the country and be connected to the national market. However, it is not likely to achieve this goal in a short time under current conditions. For that reason, first thing to do must be formation of regional stock exchanges.