Yumuşak malzemenin strüktüre kattığı plastik değer
- Tez No: 13735
- Danışmanlar: PROF. SÜMER SALDIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
- Ill - ÖZET.? Birinci bölümde, tasarım olgusu içinde biçim tasarımı na bağlı olarak biçim-strüktür ve malzeme-strüktür ilişkisi ana hatlarıyla incelenip, tekstil malzeme ve tekniklerinin farklı nitelikleri örneklerle açıklanmıştır. İkinci bölümde, Endüstri devrimiyle sanata yeni malze melerin girmesi ve madde strüktürünün önem kazanmasıyla plas tik sanatlarda kullanılan farklı malzemeler farklı işlenişler sonucu ortaya çıkan değişik strüktürel yapı, sanatçıların yapıtlarıyla ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, yumuşak obje/yumuşak heykel kavramlarının Modern Sanatta ortaya çıkışı, tekstil malzeme ve çalışma tekniklerinin plastik bir ifade elemanı olarak sanatta kullanımı, genel gelişimi içinde incelenmiştir. Tekstil kökenli sanatçıların, geleneksel malzeme ve tekniklerin dışında da tekstil malzemesine olan yaklaşımları, içerik ve biçimdeki değişim örneklerle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
- iv - SUMMARY In the first chapter, the structural relations of forms and materials in connection with the design of textile works of art have been studied in general and the distinctive characteristics of the textile materials and new craftsmanship techniques used in textile work have been exemplified in detail. In the second chapter, the introduction of new mate rials in the textile branch after the advent of the industrial revolution, the use of different materials in plastic arts when the structural importance of these materials have gained momentum, and the revolutionary structural forms evolved by means of new techniques have been analysed within the frame work of the interesting works of art exibited by the well- known textile artists. In the third chapter, the introduction of the smooth object and the smooth statue concepts in the modern textile art and the use of new materials and techniques emphasizing the plastic-like flexibility of the exibited objects of art during their evolutionary period have been studied. Finally, the epoc-making new approaches of some textile artists in using textile materials with total disregard of traditional methods and old materials have been evaluated by looking into some of their objects of art featuring very interesting structural forms and designs.