Ni2-xCoxMnSb (0 ≤ x ≤ 2) ve Ni2CrxTi1-xSi (0 ≤ x ≤ 1) Heusleralaşım serilerinin kristal yapı, yüzey morfolojisi ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of crystal structure, surface morphologyand magnetic properties of ni2-xcoxmnsb Ni2-xCoxMnSb (0 ≤ x ≤ 2) and Ni2CrxTi1-xSi (0 ≤ x ≤ 1)) Heusler alloy series
  1. Tez No: 650400
  2. Yazar: FERMİN AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET SAATÇİ, PROF. DR. ALİ BAYRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ni2-xCoxMnSb (0 ≤ x ≤ 2) Heusler alaşımları ark ergitme işlemi ile üretildi. Artan sıcaklık ile endotermik / ekzotermik reaksiyonlar DTA analizi ile belirlendi ve sistemdeki değişen Co konsantrasyonunun reaksiyon sıcaklıklarında değişikliğe neden olduğu bulundu. Mıknatıslanmanın taban sıcaklığından 600 K'e sıcaklık bağımlılığı, önemli bir değer olan Curie sıcaklığı ve numunelerin örgü parametreleri belirlendi. Numunelerde artan Co'nun tane oluşumunda değişikliğe neden olduğu ve sistemdeki artan Co konsantrasyonunun da örgü parametrelerini azaltarak Curie sıcaklık değerlerinde değişikliğe neden olduğu ileri sürülmüştür. Ayrıca numunelerin yumuşak ferromanyetik özelliklere sahip oldukları da elde edilmiştir. Ni2CrxTi1-xSi (0 ≤ x ≤ 1) numuneleri stokiyometrik oran dahilinde ark ergitme fırınında üretildi. Kristal yapısı XRD analiz sonuçlarına göre belirlenip SEM, EDS-Mapping faz görüntüleri alındı. Manyetik özellikleri için M-T ve M-H grafiklerinden yararlanılarak malzemenin manyetik karakteristiği bulundu: M-H eğrilerindeki lineer davranış açık olarak bileşiklerin paramanyetik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ni2-xCoxMnSb (0 ≤ x ≤ 2) Heusler alloys were fabricated by arc melting process. The endothermic/exothermic reactions with increasing temperature were determined by DTA analysis and it was found that the chancing Co concentration in the system causes the change in the reaction temperatures. The temperature dependence of the magnetization from base temperature to 600 K, a crucial value for the Curie temperature, and lattice parameters of the samples were determined. It was suggested that increasing Co in the samples causes the change of the grain formation and the increasing Co concentration in the system also causes the change of the Curie temperature values with decreased the lattice parameters. It was also obtained that the samples behave soft ferromagnetic properties. Ni2CrxTi1-xSi (0 ≤ x ≤ 1) samples were produced in an arc melting furnace within the stichiometric ratio. Crystal structure was determined according to XRD analysis results and SEM with EDS-Mapping phase images were taken. The magnetic characteristics of the material were found by using the M-T and M-H graphics for their magnetic properties: Linear behavior in the M-H curves clearly shows that the compounds are paramagnetic.