Küreselleşme sürecinde bölgesel bütünleşme ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri
Regional integrations within the globalisation proces and Turkey-European Union relations
- Tez No: 137354
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NASIR NİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Türkiye^ Avrypa_Birliği ilişkileri yaklaşık 40 yıllık bir süreci içermektedir. Bu süreç içerisinde Türkiye, tam üyelik hedefi doğrultusunda çalışmalarım sürdüregelmiştir. Avrupa Birliği, küreselleşen dünyada Türkiye'nin tercihi olmuştur. Bu doğrultuda Türkiye, AB ile bütünleşme çabaları çerçevesinde özellikle ekonomik, politik, kurumsal ve ticari alanlarda birlik standartlarına uyum sağlamak üzere geniş çapta yeniden yapılanma aşamalarını birer birer gerçekleştirmektedir. Türkiye, tam üyelik sürecinde gösterdiği yoğun çaba ve kaydettiği olumlu sonuca rağmen hâla Avrupa Birliğine tam üyeliğini gerçekleştirememiştir. Türkiye - Avrupa Birliği ilişkilerinin yarım asırlık bir maziye rağmen hâla tam üyelik sonuçlanmadan inişli çıkışlı bir seyir izlemesinin başat sebeplerinden biri de Türkiye'nin tam üyeliğine ilişkin Avrupa Birliği'nin soğuk bakışı ve olumsuz yaklaşımıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey- European Union relations have included a period of 40 years. Within this period, Turkey has continued her efforts to gain full membership. European Union has been Turkey's preference in a globalized world. İn this direction, Turkey has undergone reconstruction stages in order to conform to the Union standarts within the political, institutional and commercial fields in the framework of integration with the EU. In spide of her big efforts and considerable progress in the process of full membership, Turkey hasn't gained full membership to the European Union yet. One of the main reasons for the non-membership and the fluctuating process of Turkey- EU relations despite a past of half a century is the unpleasant stance and negative attitude of the European Union with respect to Turkey's full membership.