1983-2002 yıllar arası TBMM milletvekillerinin sosyal yapıdaki konumları (sosyo-demografik özellikleri)
Social economic conditions of the deputies of grand national assembly of Turkey from 1983 to 2002
  1. Tez No: 137355
  2. Yazar: MÜNEVVER AYLA TOP
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURGÜN OKTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Özet Bu çalışma, 1983-2002 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekillerinin sosyoekonomik özellikleri ve kökenlerini araştırmaktadır. Bu dönem on yedi yıllık bir sure içerisinde beş meclis dönemini ve 2400 milletvekilini kapsamaktadır. Araştırmada, ulusal meclisteki milletvekillerinin nasıl özellikleri olan kişiler oldukları, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili pozisyonuna kimlerin ulaştığı bilinmek istenmektedir. Bu çalışmada milletvekillerinin heterojen bir grup oluşturup oluşturmadıkları incelenmmiştir. Bu nedenle, özellikle, milletvekillerinin bazı sosyoekonomik göstergelerine odaklanılmaya çalışılmıştır. Bunlar; - Cinsiyet, -Yaş, - Medeni Hal ve Çocuk Sayısı - Eğitim Düzeyi, - Üniversite Eğitiminin Alanı, - Meslek, - Meslek Derneklerine Üyelik, - Sendika Üyeliği, - Yerel Yönetimlere Katılım, - Seçilme Sayısı. Milletvekillerinin bu analizinde, meclis albümleri kullanılmıştır. Albümlerdeki bu göstergeler hakkında elde edilen araştırma bulguları, tablolarla ve grafiklerle gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary This work is a study of the social economic conditions and backgrounds of the parliamentarian elites to the Grand National Assembly of Turkey from 1983 to 2002. These seventeen years include five Assemblies and 2400 deputies. In the research wanted to known what manner of men/ women became deputies to the national legislature, who reached the position of deputy to Turkey's Grand National Assembly. That whether deputies groups are heterogenic groups or not have been searched in this study, in this reason, specially, there is attempted to point out the several socioeconomics significant of the deputies: - Sexuality, - Age, - Marital status and number of children, - Educational level, - Field of the university education, - Occupation, - Member of the occupational association, - Member of the trade union, - The participant of the local government, - The number of the elected. In this analysis of the deputies, it has used the parliamentary albums. The researches about these significant of the albums have been tried to be showed as tables and graphics with the data we get.