28 numaralı Kütahya Şer'iyye Sicili transkripsiyonu ve edisyon kritiği
The Number 28 of Kütahya Lawcourt records transcription and edition critical
  1. Tez No: 137366
  2. Yazar: VEYSİ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜN ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 493
Özet
ÖZET Şer'iyye sicilleri Osmanlı tarihi hakkında içinde barındırmış olduğu önemli bilgiler açısından Osmanlı tarihinin en önemli kaynaklarından birisidir. Şer'iyye sicilleri sayesinde sicilin tutulduğu senelerde toplumun sosyal durumu, ekonomik durumu askeri ve adli durumu hakkında bilgi edinilmektedir. Aynı zamanda Şer'iyye Sicillerinde yer alan mekan isimleri de öğrenilebilmektedir.Mesela o yerleşim yerinde hangi mahalle ve köylerin, şehir ve kasabaların yer aldığı rahatlıkla tesbitedilebilir. Osmanlı tarihinde kadılar İslam Hukuku ve örfi Hukuk kuralları doğrultusunda kararlarını şekillendirmektedirler.Osmanlı hukukunda ekseriya Hanefî mezhebi hukukçularının görüşleri dikkate alınmıştır. Fakat yeri gelince Şafii mezhebi hukukçularının ve dğer mezheb hukukçularının da fetvalarından yararlanılmıştır. Çalışmamızın konusu olan“28 Numaralı Kütahya Şer'iyye Sicili ”ile sicilin tutulduğu dönem itibariyle Kütahya ve çevresinin; örf ve adetleri gelenekleri, yer isimleri, şahısların kullandığı isim ve unvanlar, toplumun fikir yapısı Müslüman olmayanlarla olan münasebetlerine ulaşılabilir. Şer'iyye sicilleri ile aile hukuku ve miras hukukunun tafsilatına inilebilr.Mesela insanların geriye bıraktığı miraslar o şahsın ekonomik gücünü gösterir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The Lawcourt Records are important sources of the Ottomans' history on account of the vital knowledge they involve. One can learn about the social conditions of the society, its economical, military and judicial conditions when the records were taken. Furthermore, the names of the local landmarks and places can also be acquired by means of these records. For example, one can easily locate the recorded districits, villages, towns and provinces that time. In the Ottomans' history, the cases used to be solved by Cadis (Muslim Judges) in accordance with Muslim Law and customary Law. In the Ottomans' Law, the Hanefî Doctrine is the dominant means of decision; however, the ideas of the other doctrines such as Şafii were also benefited from. Our study,“the number 28th Kütahya Lawcourt Records”reveals the customs and traditions, the names of places, the names and the ranks thhe people used, the social background and the relations of muslims with the non-muslim minorties. One can also reach the details of family law and heritage regulations by means of these records. For instance, the heritage of a dying person shows his economical power.