Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında yargısal koruma
  1. Tez No: 137367
  2. Yazar: YALÇIN TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Genel olarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini (insan Haklarının ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına ilişkin Sözleşme) ve bu sözleşmeye Ek 1, 4, 6, 7, 11, 12 nolu protokolleri incelediğimiz çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereği 11 Nolu Ek protokolden önce hakların korunmasında yer alan denetim organları, iç yapıları ve görevleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, 1 1 Nolu Ek protokolün yürürlüğe girmesinden sonra çıkan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Mahkemenin iç yapısı, çalışma şekli, mahkemenin yargı yetkisi anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölümde, Avrupa insan Hakları Sözleşmesi ve Ek protokoller ile korunan insan hakları, bu hakların sınırları, hakların ihlali durumunda devletimizin karşılaştığı durum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Generally, our Study which The European Convention on Human Rights (Convention for the Protection of Human Rights and Fundemental Freedoms) and its additional six protocols, 1 st, 4 th, 6 th, 7th, 1 1 th, 12 th, consists of three parts. In the first part, we examined the organs of convention, their obligations and establishments before the 11 th protocol. In the second part, after the 11 th protocol, the Enstablishment of European Court of Human Rights, its Juridiction and the Cambers, are looked at. In the third and the last part, We also examined, the human rights protected by The Europein Convention and its additional protocols, the limitation of this rights, the position of our Goverment When the rights are deprived of.