Türkiye'de ilçelerin il olma çalışmaları: Suşehri örneği
Studies of the counties to become province in Turkey: The case of Suşehri
- Tez No: 137398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. EMRE BAĞCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
VI ÖZET Türkiye'nin yönetim yapısı, merkezden yönetim ve yerinden yönetim olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Merkezi yönetimin hizmetleri yerine getirebilmesi amacıyla taşra teşkilatları kurulmuştur. Taşra teşkilatlarının başında iller ve ilçeler gelmektedir. 1989 yılına kadar 67 olan il sayısı, mülki idare taksimatında, coğrafi yapı ve nüfus yoğunluğuna uygun değişiklikler yapılması amacıyla 81 'e yükseltilmiştir. Şu an Türkiye'de 920 ilçe bulunmakta olup, bu ilçelerden 147 tanesi il olmayı beklemektedir. Bu ilçeler arasında yer alan ve Sivas iline bağlı olan Suşehri ilçesine tarihi açıdan bakıldığı zaman, ilk tunç çağında yerleşmeye sahne olduğu görülmektedir. Suşehri, Türkiye'nin kuzeydoğusunda, Karadeniz Bölgesinin iç kesimlerindedir. Denizden yüksekliği 950 metre olan ilçenin yüzölçümü 985 km2dir. Suyunun bolluğu nedeniyle Suşehri adını alan ilçenin sınırları içinde Kılıçkaya ve Çamlıgöze barajları kurulmuştur. 2000 yılı itibariyle, 45.000 civarında nüfusu olan ilçede, halkın büyük bir çoğunluğu geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Eğitim düzeyi yüksek olan ilçede, 49 adet ilköğretim, 8 adet lise ve Cumhuriyet Üniversitesine bağlı bir Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. İlçenin bağlı olduğu Sivas ili, Türkiye'nin yüzölçümü bakımından en büyük ikinci ili durumundadır. Bu nedenle ilin mevcut imkanlarıyla hizmetlerin bir merkezden sevk ve idaresi oldukça güçtür. Sivas'ın kalkınması için alınacak tedbirlerin başında, coğrafi alanların daraltılması gelmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman, Suşehri ilçesinin de içinde bulunduğu Kelkit vadisinde, ulaşım, haberleşme, emniyet, asayiş gibi hizmetlerin daha iyi sağlanması ve bölgedeki ekonomik gelişmenin hızlandırılması, dış göçün önüne geçilmesi, doğal afetlerden korunmak için gerekli teşkilatın kurulabilmesi ve bu tür durumlarda, en kısa sürede gerekli desteğin sağlanabilmesi amacıyla bir il kurulması gerekmektedir.vıı Suşehri ilçesi, coğrafi, ekonomik ve kamu hizmetlerinin gerekleri bakımından il olmaya aday bir ilçe görünümündedir. Bağlı bulunduğu ilden farklılıklar gösterdiği ve idari bağlılığının dışında bu ille bir ilişkisinin bulunmadığı görülmektedir. Ayrıca, şu andaki potansiyeli ile bölge halkının beklentilerine cevap verebilecek bir konumdadır. Kamu hizmetlerinin daha süratli götürülmesinin ve aksamaların ortadan kaldırılmasının, etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesinin sağlanması ve bölgenin kalkınabilmesinin yanı sıra, güvenlik kuvvetlerinin daha etkili olabilmesinin sağlanması için bölgeye bir il kurulması ve bu il içinde en uygun ilçenin bulunduğu konum itibariyle Suşehri ilçesi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT Administrative hierarchy of Turkey can be considered in two different structures as the central and the local administration. In order to carry out the duties of the central administration, the local administrative units have been formed. The provinces and the counties are the leading local administrative units in the country area. The number of provinces, which was 67 until 1989, has reached up to 81 nowadays aiming proper changes in the classification of civil administration in respect to the geographical structure and demographical density. Now, there are 920 counties in Turkey, and 147 of these counties are expecting to become province. Looking at one of these counties, Suşehri, a district of Sivas province, in a historical point of view, we see that it had settled in the Early Bronze Age. Suşehri is in the inner parts of Black Sea Region on the northeastern part of Turkey. The county, whose altitude is 950 meters, has settled on an area of 985 km2. In the county, which has been named as Suşehri because of the bounty of water in the region The county is named Suşehri because of the bounty of water in the region. Kılıçkaya and Çamlıgöze dams have been constructed in this county. In the county, having a population of approximately 45 thousands in the year of 2000, the majority of people earn their living by cattle dealing and agricultural activities. In the county a high-level of education can be observed, there is a career-purpose department of Cumhuriyet University in addition to the number of elementary and high schools. The county's province Sivas, has Turkey's second largest province area. Therefore, the duties and services are hard to be brought to the people from a unique administrative center. In order to develop Sivas, it is necessary to divide the administrative units into the smaller geographical parts. In this viewpoint, it is clear that a province should be established in the Kelkit basin, in which Suşehri is located, in order to supply a better transportation, communication, security services, and public order, and accelerating theIX economical development in the region, preventing the emigration, founding organizations for better protection from natural hazards, and finding necessary help in a short time in such situations. Suşehri is being seen as a candidate for becoming province in geography, economics and the necessities of public services aspects. It can be easily seen that it differentiates from its province, and it has no connection but the administrative dependence to that province. Furthermore, Suşehri has a potential that enables it to satisfy the reeds of the region. It is considered that the establishment of a new province in the region is necessary for providing adequate public services, removing disorganizations, economically developing the region, and the effectiveness of the security departments, and relying on its capabilities, Suşehri seems to be the most appropriate candidate for becoming the new province in the region.