Anonim ortaklarda iç denetim
The Internal control of joint stock corporation
- Tez No: 137400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
vm ÖZET“Anonim Ortaklıklarda İç Denetim”adlı tez çalışmamız üç kısımdan meydana gelmektedir.“Genel Bilgiler”başlığı altındaki ilk kısımda, denetim kavramı, denetlemenin amacı ve önemi, denetlemenin değişik açılandan sınıflandırılması konulan ile, genel olarak pay sahipleri, azlık, genel kurul, alacaklılar ve yönetim kurulunun denetleme hakkı ele alınmıştır.“Denetim Organı”nın incelendiği ikinci kısımda, denetçi sayısı ve nitelikleri, denetçilerin seçilme tarzı, denetçilerin görev süresi ve görevlerinin sona ermesi, denetçilerin görev ve yetkileri ile denetçilerin hak, borç (yükümlülük) ve sorumlulukları üzerinde durulmuştur. Nihayet“Özel Denetçi Tayini”başlığım taşıyan üçüncü kısımda, özel denetçi tayinini isteyebilecek kimseler, azlığın özel denetçi isteyebilmesinin şartlan, genel / kurul ve mahkeme tarafından özel denetçi tayini, özel denetçilerin görev ve yükümlülükleri, denetçi raporunun hükmü ve azlığın sorumluluğu konulan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
DC ABSTRACT My Thesis, entitled“The Internal Control of Joint Stock Corporation”consists of three chapters. The first chapter, entitled“General Knowledge”analyzes the following topics: the concept of control, the aim and significance of control, classification of control in various ways, majority and minority shareholders, the general assembly of shareholders, and creditors and the board of directors' rights of control. The second chapter, entitled the“Auiditor”, explains the following issues: the numbers and qualifications of auditors, the election of auditors, the term of auditors and the removal of auditors, the duties and powers and rights and obligations and liabilities of auditors. Finally, the third chapter, entitled“The appointment of Special Auditor”examines following issues: who have a right to demand the appointment of special / auditor, the requirements of minority shareholders' request the appointment of a special auditor, the appointment of special auditor by the general assembly of shareholders and the court, the power and the duties of special auditor, the legality of special auditor's report, and minority shareholders liabilities.