Özel güvenlik sistemi kapsamında güvenlik müdendisliği kavramının incelenmesi
The Study of security engineering concept in the content of private security system
- Tez No: 137411
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Klasik güvenlik kurumlarındaki mevcut katı bürokratik yapının, teknolojik gelişmelerin doğurduğu güvensizlik ortamına, liderlik etmesi mümkün değildir. Modern devlet anlayışında her geçen gün daha da söz sahibi olan birey ve özel sektörün güvenlik hizmetlerine aktif katılımı desteklenmelidir. Bu çalışmada, güvenlik stratejilerinin belirlenmesinde diğer disiplinlerle ortak bir anlayış içerisinde güvenlik ihtiyaçlarına çözümler üreten bir bilim dalı olarak“Güvenlik Mühendisliği”gündeme gelmektedir. Teknoloji ve bilgi çağının güvenlik sorunları da ancak yönlendirilecek bilimsel çalışmalar ve güvenlik kurumlarının klasik deneyim ve tecrübelerinin birlikteliğini sağlamakla mümkün olacaktır. Sosyal bir alan olarak güvenlik bilimleri ile mühendislik disiplinlerinin buluşacakları ortak platform da“Güvenlik Teknikerliği Meslek Yüksekokulu”temelinde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is not possible to lead for existing structure which technological development have been caused lack of confidence of the radical bureaucratic association in the conventional safety organizations. In the modern state understanding individual and private sector who has a right to say more day by day have to be supported for active safety service. Security engineering has been updated which raise solutions for safety needs as a branch of science in the determination of safety strategies with cooperative understanding including other disciplines. Also safety problems of technology and science era, just guided scientific works and also safety organizations experiences will be possible only by integrating. As a social area, safety sciences and engineering disciplines will meet on the platform which are based on 'THE ACADEMY OF SECURITY PROFESSIONAL TECHNICIAN." VI