Zihinl felsefesinin genel problemleri
- Tez No: 137410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu tezin amacı okuyucuya zihin felsefesinin belli başlı sorunlarını tanıtmaktır. Bu yeni felsefe alanının genel bir sunumunu sağlamak için, şu konular gözden geçirilmiştir: zihin felsefesinin felsefenin içinden ve dışından olan başka araştırma alanları ile olan ilişkisi; zihin felsefesinin tarihi; zihin ve zihinsel fenomenlere has olanı konu alan çeşitli felsefi kuramlar; zihnin doğası ve zihnin zihinsel-olmayanla ilişkisi üzerine çeşitli felsefi kuramlar; özel zihinsel fenomenleri ele alan felsefi konular; ve zihin felsefesinin kendine has özel problemleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to introduce readers to central issues in the philosophy of mind. In order to offer a general presentation on this new area of philosophy, the following topics are examined: the relation of the philosophy of mind to other areas of investigation, both inside and outside philosophy; the history of philosophy of mind; various philosophical theories of what is peculiar to the mind and mental phenomena; various philosophical theories of the nature of the mind and its relation to the nonmental; philosophical issues concerning particular mental phenomena; and particular problems of philosophy of mind.