Avrupa bütünleşme sürecinde parasal birlik, aday ülkeler ve Türkiye'nin konumu
Monetary unification within the European integration process, case of candidate countries and Turkey
- Tez No: 137422
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ill ÖZET II. Dünya Savaşı sonrası, dünyanın birçok yerinde ekonomik bütünleşme örnekleri artmaya başlamıştır. Farklı bütünleşme aşamaları içinde parasal birlik, en başarılı bütünleşme örneği olan AvrupaBirii^nin (AB) günümüzdeki niteliği olarak bu çalışmaya konu olmuştur. Ekonojnik_^üWnleşme ve parasal birliğe ilişkin teorik çerçeveyi takiben Avrupa'da parasal birliğe ilişkin gelişmeler incelenmiş; AB ülkeleri ve aday ülkelerin,“yakınlaşma kriterleri”olarak anılan ve 1992 tarihli Maastricht Anthjşması'yla belirlenen parasal birlik kriterlerine ilişkin verileri kullanarak, AB üyeliği tartışmalarına teknik bakış amaçlanmıştır. 1990'larda dünya yeniden şekillenirken AB, bir yandan Gündem 2000 ile genişleme projeksiyonunu oluşturmuş, öte yandan ekonomik bütünleşme kazammlarmın doğal sonucu olarak, ekonomik ve parasal birliğe ulaşmıştır. Analiz sonuçlan, Türkiye'nin enflasyon ve faiz oranı başta olmak üzere teknik unsurlar bakımından diğer adaylardan daha iyi durumda olmadığını göstermektedir. Bu çalışmanın temel amacı, parasal birliğe katılmak için yerine getirilmesi gereken Maastricht J£riterleri çerçevesinde, AB ülkelerinin bugün bulundukları durumu ortaya koymak ve aday ülkelerin yakınlaşma kriterlerine ne ölçüde yakın olduklarını tespit ederek, diğer aday ülkelerle Türkiye arasında bir karşılaştırma yapmaktır. «**££»***
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Following the Second World War, experiences of economic integration spread everywhere in the world. Among various stages/shapes of integration, monetary union as the current characteristics of European Union (EU), became the subject of this study. Exploring the monetary unification process in Europe, based on the theoretical framework, and using data from EU member states and candidates related to so called convengence criteria determined by Maastricht Treaty of 1992, providing technical perspective on the debates over EU membership is aimed. As the world was being reshaped during 1990's, EU decided on enlargement projections with Agenda 2000 on one hand, and reached economic and monetary union as a result of achievements in terms economic integration on the other hand. Comparison results indicate that Türkiye is not in a better position relative to other candidates in respect to technical conditions like inflation, interest rates, etc. With this study, main purposes are to investigate current position of EU member states, see how close the candidates to convergence criteria, and compare Türkiye with other candidates in terms of Maastricht criteria set for monetary unifacition.