Enlargement of the European Union: A comparative analysis of Turkey and Poland
Avrupa Birliği'nin genişleme sürecinde Türkiye ve Polanya'nın karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 125034
  2. Yazar: NİLAY ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DR. GÜL SOSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
AVRUPA BIRLIGI'NIN GENİŞLEME SURECİNDE TÜRKİYE VE POLONYA'NIN KARŞILAŞTIRMALI İNCELEMESİ ÖZET Avrupa Birliği, üye ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve politik işbirliğini amaçlayan, belirli üyelik şartlan ve uluslarüstü kurumlan olan, antlaşma temelli bir bütünleşme yapısıdır. Bu yapı, ortak ekonomik, parasal, sosyal ve dış politikaları ve paylaşılan değerleriyle, birleşmiş bir Avrupa oluşturmayı amaçlar. Şu anda, Avrupa Birliği 'nin gündemindeki en zorlu konu genişlemedir. Her biri farklı ilerleme derecelerine sahip on üç ülke, Birliğe katılmayı hedeflemektedirler. Avrupa Birliği, geçmişte genişleme dalgalarından geçtiği ve altı üyeden onbeşe yükseldiği halde, şimdiki genişleme dalgasının özelliği hem aday ülkelerin özelliklerinden, hem de Birliğin şimdiki aday ülkelere yaklaşımından kaynaklanmaktadır. Bu tez, Avrupa Birliğinin şu anki genişleme sürecinde, Türkiye ve Polonya' nın Birliğe katılımlarını incelemektedir. Bu iki ülkenin karşılaştırma için seçilmiş olmalarının nedeni, aynı zamanda Birlik için de kaygı konusu olan, büyük bir yüzölçüm ve nüfus gibi önemli benzer özelliklere ve benzer ekonomik ve politik eksikliklere sahip olmalarındandır. Öncelikle, Birliğin temel gelişimleri, ve geçmişteki genişlemeleri tartışılmakta, bu tartışma, şu anki genişleme dalgasının, ve bu dalganın geçmiştekilerden farkının incelenmesiyle devam etmektedir. Daha sonra, Türkiye ve Polonya, Birlikle olan tarihsel ilişkileri, olası bir üyeliğin kendilerine getireceği faydalan ve zorluklan, bu ülkelerin üyeliklerinin Birliğe getireceği vifaydalan ve bedelleri, ve en son olarak bu ülkelerin Kopenhag siyasi kriterlerini karşılamaları konusundaki ülke içi durumları açısından ayrı ayrı tartışılmaktadırlar. Türkiye ve Polonya'nın ayrı ayrı tartışıldığı bu bölümü, Avrupa Birliği'nin genişlemesi çerçevesinde iki ülkenin birbirlerine göre durumlarının karşılaştırılması takip etmektedir. Kopenhag kriterlerini karşılama durumları açısından değerlendirildiğinde, iki ülkenin de, bazı konularda, istenen kriterlere uyum konusunda ortak eksiklikleri bulunmaktadır. Bu durumda, iki ülkenin Birlik karşısındaki durumları arasındaki uzaklık, ayrı zamanda bu iki ülkenin Birlik ile aralarında oluşmuş farklı güven, ve karşılıklı bağlanma seviyeleriyle de açıklanabilir. vii
Özet (Çeviri)
ENLARGEMENT OF THE EUROPEAN UNION: A COMPARATIVE ANALYSIS OF TURKEY AND POLAND ABSTRACT The European Union is a treaty based entity, having definite membership requirements and supranational institutions set up to manage economic, social and political cooperation among its Member States. It aims to form a united Europe with common economic, monetary, social, and foreign policies, and with shared values. Presently, the most challenging issue in the Union's current agenda is enlargement. Thirteen candidate countries, with varying levels of progress, are seeking to join the Union. Although the European Union has gone through past enlargement waves, thus increased in size from six to fifteen, the peculiarity of the current wave stems from both the candidate countries' characteristics, and the Union's approach to them. This thesis examines the accession of Turkey and Poland within the European Union's present enlargement framework. The two countries are selected for comparison because they have significant similar characteristics, such as large area and population size, and similar economic and political deficiencies, which are also areas of concern for the Union. Initially, the Union's founding developments and past enlargements are discussed which is followed by an analysis of the current wave, and how it differs from the past waves of enlargement. Subsequently, Turkey and Poland are separately examined, first, in terms of their historical relationships with the Union and potential benefits as well as hardships of a possible membership, then from the ivUnion's perspective together with benefits and costs of their membership to the Union. Lastly the two countries' domestic situations with respect to fulfilling the Copenhagen political criteria are evaluated. The separate analysis of both countries are then followed by a comparative chapter studying each country's situation with respect to the other within the Union's enlargement framework. Assessed in terms of fulfilling the Copenhagen criteria, in some areas, both countries have similar deficiencies in complying with the required criteria. In this respect, the distance between the situations of the two countries may also be explained by the different levels of mutual commitments and trust formed between each country and the European Union.