Türkiye basınında azınlıklar ve marjinal gruplar
The Minority and the marginal groups in Turkey's press
- Tez No: 137438
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
IV ÖZET Bu araştırma da; azınlık kavramı ve temel kriterleri ele alınmakta ve Türkiye'deki etnik ve dini gruplardan temsili anlamda örnekler verilmektedir. Hangi bölgelerde yoğunlukla yaşadıkları, çok net olmamakla birlikte sayıları ile ilgili bilgiler, kullandıkları diller ve kültürel özellikleri ele alınmaktadır. İdeolojik azınlıkların çok ayrıntılı olmamakla beraber politikalarından söz edilmektedir. Cinsel yönelimlerinden dolayı toplumsal hayatın dışına itilen eşcinseller, yaşam biçimlerinden dolayı dışlanan hayat kadınları ve sokak çocuklarına da araştırmada yer verilmektedir. Küresel bir kavram haline gelen ' öteki' lik, yabancılık kavramları kimlik ve farklılık temelinde ele alınmakta, ulus devletin farklı kültürel öğelere yaklaşımı incelenmektedir. Çok kültürlü yurttaşlık ele alınarak, çok kültürlü toplumlarda hoşgörünün önemi vurgulanmaktadır. Medyanın farklılıkları temsili ele alınmakta, bu anlamda söylem üretim mekanizmaları, iktidar ve ideoloji olgularının bu üretimdeki rolü tartışılmaktadır. Demokrasi ve medya ilişkileri, demokrasinin gelişiminde medyanın rolü anlatılmaktadır. Medyanın kamusal işlevini yerine getirebilmesi için demokratik medya sistemi modeli öneri olarak sunulmaktadır. Son olarak farklı yayın politikalarına sahip dört yazılı basın organı üzerinde üç ay boyunca yapılan bir analiz sunulmaktadır. Araştırmanın en önemli kısmı olan bu bölümde 'öteki'lere her basın organının yaklaşımı belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT İn this study, it is investigated the meaning of minority and it's basic criterions and also it's given examples among etnical and religious groups in Turkey. İt can be faund that where these groups especially live, approximately their population, their languages and their cultural characteristics. It is discussed that the political view points of ideological minority superficially. İn addiotion to this, informations abaut homosexuals who are casted out society because of their sexual tendency, prostitutes and children living in the streets who are casted out society because of their life styles can be found. Acording to identity and difference, the consepts of“being the other”, a global consept all over the world, and“being the stranger”are searced and the view points of national-state to the different cultures are investigated. The multi-culturai citizenship is considered and the important of tolerance in the multi-cultural societies are emphasized. The reprezenting ratio of differences in the media, mechanism of meaning production and the role of poverity and ideologiy in this production are discussed. The relotionship between democracy and media, and the role of the media in the devolopmant of democracy are given. The model of democratic media system is suggested for media's doings it's public function. Finally, it is given a three-mounth analyze about four different newspaper which have different political publication. İn the final and the most important section of this study the newspaper's view points about“the others”can be tried to establish.