İnternet cafeler ve internet bağımlılığı üzerine sosyolojik bir araştırma
A sosyological research on internet cafes and net-addiction: Diyarbakır example
- Tez No: 137437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. CENGİZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
“Internet Cafeler ve Internet Bağımlılığı Üzerine Sosyolojik Bir Araştırma: Diyarbakır Örneği”başlıklı araştırma, internet kullanımının sosyal ilişkilere etkisini, internet kullanıcılarının sosyo-kültürel yapılarını ve ülkemizde hemen her gün bir yenisi açılan internet cafelerin özelliklerini belirlemek amacıyla yapıldı. Seçilmiş internet cafelerdeki kullanıcılara anket uygulandı ve cafe sahipleriyle görüşmeler yapıldı. Örneklem, Dağkapı,Yenişehir, Ofis, Bağlar ve Cezaevi semtlerindeki 42 internet cafe ve bu cafelerdeki 150 kullanıcıdan oluşturuldu. Bu araştırmanın amacı, sayıları hızla artan internet cafeler hakkında bilgi toplamak ve her yaş grubu, cinsiyet, gelir ve eğitim düzeyinden kullanıcıya erişmektir. Ayrıca internet kullanımının bağımlılık ve sosyal izolasyona yol açıp açmadığı da araştırılmıştır. İnternet cafe kullanıcılarının yanında, bu mekanların sahipleriyle de görüşmeler yapılmıştır. İnternet cafe kullanıcılarının bağımlılık ve sosyal izolasyon güzeylerinin; yaş, medeni durum, öğrenim durumu, baba mesleği, aylık gelir durumu, interneti kullanma sıklığı gibi değişkenlere bağlı olarak farklılaştığı dikkat çekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: İnternet, İnternet Cafe. İnternet Bağımlılığı, Diyarbakır, İnternet Kullanıcısı
Özet (Çeviri)
The research with the title“A Sociological Research On Internet Cafes and Net- Addiction: Diyarbakır Example”has been performed in order to determine the effects of internet usage on social relations and socio-cultural characteristics of internet users and to specify the features of internet cafes where almost everyday a new one is opened in our country. Surveys were applied to the internet users in selected internetcafes and interviews were made with the cafe owners. The sample was selected as 42 internetcafes and 150 internet users from these cafes which were located in Dağkapı, Yenişehir, Ofis, Bağlar and Cezaevi. The aim of this research is to obtain information about the internetcafes increasing rapidly and to reach the users in every age, sex, income and education level. In addition, whether the internet usage causes net-addiction and social isolation or not has been investigated. In addition to the internet users, the interviews with the owners of these cafes have been performed. It is pointable that the level of the addiction and social isolation of the internet users in the internet cafes differanciates with the variables such as age, marital status, level of education, the job of the father, monthly income, the frequency of the internet usage. KEY WORDS: Internet, Internet Cafe, Internet Addiction, Diyarbakır, Internet User