Kamu hizmeti sunumunda devlet ve gönüllü kuruluşlar
Goverment and voluntary organizations in public service provision
  1. Tez No: 137440
  2. Yazar: UĞUR ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Günümüzde gelişen teknoloji ve küreselleşme sürecinde devletlerin, kamu hizmeti olarak tanımlanan, toplumun ortak ihtiyaçlarını karşılamak için kamuya yönelik olarak kamu kuruluşlarınca ya da bu kuruluşların sıkı denetimi altında özel kişilerce yürütülen hizmetlerin sunumu gittikçe zorlaşan bir hal almaktadır. Her geçen gün vatandaşların kamusal mal ve hizmetlere ait talepleri bu değişime bağk olarak çeşitlenmekte ve artmaktadır. Bu manada devletlerin ekonomik, sosyal ve siyasal yapıları ne kadar gelişmiş olursa olsun, değişen ve artan kamusal mal ve hizmetleri sunmakta yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple anılan hizmetlerin sunumu için son zamanlarda sıkça dile getirilmekte olan, esasen geçmişte Osmanlı örneğinde olduğu gibi, günümüzde ise özellikle gelişmiş devletlerde önemli rol oynayan dernek ve vakıf gibi hiçbir kar amacı gütmeden kurulan gönüllü kuruluşları teşvik etmek ve geliştirmek, kamu hizmetlerinin sunumunda belki devlete alternatif değil fakat yardımcı olmak açısından önem arz etmektedir. Gönüllü kuruluşların gelişimini engelleyen en büyük etkenlerden arasında yer alan yasal engellerin kaldırılması ve gelişimi yönünde teşvik edilmesi hem demokrasinin yerleşmesi hem de ekonomik ve siyasal alanın gelişimini etkileyecektir. Ülkemizde bu açıdan bazı olumsuzluklar söz konusudur. Eğer bu alandaki engeller aşılabilirse kültürel olarak hazır olan toplumun, bu kuruluşların çahştınlması vasıtası ile devlet kamu hizmeti sunma yönünde etkinleşecek dolayısı ile refah seviyesi yükselecektir. Bu tez çalışmasında, gönüllü kuruluşlar, kamu hizmeti sunumunun teorik çerçevesi, gönüllü kuruluşların geçmişteki ve günümüzdeki fonksiyonları, önündeki yasal engeller ile kamu hizmeti sunumunda devlete yardımcı olması açısından gönüllü kuruluşların önemi incelenmiştir. T.fi. YÜKSEKÖĞRETİM KURUU IMUMANTASYON MEBJfEgj
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The supply of services created to meet the common needs of the society and run by public, quasi-public, non-government organisations, or private bodies under supervision of public organisations, is being more difficult due to the current issues of technological improvements and globalisation. This change gradually increases the variety and volume of demand for public goods and services. In this context, no matter how developed economic, social, or political structures they have, governments prove insufficient to meet this changing and increasing volume of demand. Therefore now it is more essential to encourage and improve voluntary non-profit organisations such as associations and foundations. Such organisations played important roles in the Ottoman era, and now they are more often seen in developed countries. Their essence comes not from their alternative nature to the state, but from their assistant role. In order to internalize democracy and improve the economic and political area it is essential to remove legal obstacles and to encourage the development of voluntary organisations. Unfortunately in our country this does not seem easy to achieve. If these obstacles can be avoided, the well-being of the society, which is already prepared in cultural terms, will be improved. This M.A. thesis analyses issues such as the voluntary organisations, the theoric framework of public service supplies, the functions of voluntary organisations in the past and today, their importance in assisting the government in providing public services, and legal obstacles. T.6. YÜKSEKÖ?RETİM KURUU MKUiAITASrOI MERITED