İnsan kaynaklarının iş memnuniyetini etkileyen motivasyon faktörlerinin belirlenmesi ve gemi çalışanlarına yönelik bir uygulama
Determination of the factor of motivation that influence the employee's satisfaction in their jobs and an application which concerns the ship crew
  1. Tez No: 137442
  2. Yazar: HALİL TEMELLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Emek göçünün çok olduğu ülkemizde, maalesef çalışanlara yeterince değer verilmemektedir. Her konuya kar açısından yaklaşılmakta, insan faktörü ikinci plana itilmektedir. Çalışanların ihtiyaçları, gereksinmeleri dikkate alınmadığı için yurt dışına kalifiye iş gücü akışı olmakta, bu durum da ülkemizde icatların, teknolojinin gelişmesine engel teşkil etmektedir. İnsan kaynaklan yönetimi, diğer fonksiyonlar kadar önemli olarak değerlendirilmesi gereken bir işletim fonksiyonudur. Örgütlerde görevli yöneticiler bu yüzden yönetim fonksiyonunu gerçekleştirirken birer lider gibi davranmalıdır. Çalışanlarını ortak hedefler doğrultusunda birleştirmeli, onlara bir vizyon ve misyon kazandırmalıdır. Çalışanların işlerine, örgütlerine bağlılıkları sağlanmalı, iyi bir örgüt kültürü oluşturularak, örgüt içi rekabet ile kalite yaratılmalıdır. Motivasyon, çalışanların performansını etkileyen çok önemli bir unsurdur. İnsanları motive etmek için ilk önce onların gereksinmelerini bilmek, daha sonra da bu gereksinmeleri karşılayacak araçları belirlemek gerekir. Bu yapılırken araştırıcı ve sistematik olunmalı, geçmişteki tecrübelerden, psiko-teknik bilgilerden yararlanılmalıdır. Bu projede insan kaynaklarının nasıl motive edileceğine dair teorik bilgiler araştırılarak, bu çerçevede bunların anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In spite of large worker potential in our country, unfortunately the worth of the workers are not enough. In general meaning approaching is based on gain angel and human being factor is in the second importance. Necessities of the workers are not carried on so that's why there is a flow of qualified workforce to the foreign countries. This position is preventing the improvement of the high technology and the new inventions. Human resource management is an enterprise function, which has to be approach with the details as much as the other function. Responsible managers on organisations must behave as a leader whose make the realisation of the management function. They must organise the workers to the same aim and give them a mission and a new vision. It must be formed for worker's faithfulness to their job and organizations cultures and must be improve an internal competition to reach a qualiity. Motivation is an important factor which influence the workers performances. To motive the people; first of all you must know their necessities and then need to fix the tools to response this necessities. To reach this aim you must work in a systematic and researchable method and benefit from the existing experiences and psycho-technical knowledge's. In this projet it has been researched the theoretical knowledge about the how to motive the human resources and has been organised a questionnaire about this topic.