Köşe yazarlarının 11 Eylül olaylarına yaklaşımı
Approaches of the columnists to 9/11
- Tez No: 137444
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
II ÖZET Yüzyıllara uzanan uzun bir tarihe sahip olan Doğu ve Batı dünyası bazen yan yana bazen savaşlarla da olsa tarihlerini birbirlerine bağımlı bir şekilde yazmışlardır. Batı'nın Doğu üzerinde kurduğu ekonomik ve kültürel hegemonyayla oluşan iki dünya arasındaki dengesizlik, küreselleşmeyle birlikte yoksul ve zengin arasındaki geri dönülmez bir uçuruma dönüşmüştür. Batı'nın ekonomik faaliyetlerinin zararını gören Doğu toplumlarında Batı'ya karşı bir tepki görülmektedir. Bu tepki kimi zaman şiddete dönüşmektedir. 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan terör olayları bunun bir göstergesidir. Araştırmada Türkiye'de etkin olan dört gazetenin köşe yazarlarının 1 1 Eylül olaylarına yaklaşımı incelenmiştir. Bu dört gazete, Cumhuriyet, Sabah, Zaman ve Hürriyet gazeteleridir. Medya, toplum üzerinde kanaat oluşturmada önemli ve etkin bir araçtır. Medya aracılığıyla egemen düşünceler yansıtılır. Medya çalışanları da bünyesinde bulundukları kurumun kimliği çerçevesinde söylemlerini oluştururlar. Böylelikle çalıştıkları kurumun söyleminin devam ettirilmesinde etkilidirler. Yukarıda belirtilen ve çalışma kapsamında olan dört gazetenin de yayın kimliği ve yayın politikası farklıdır. Köşe yazarları da gazetelerinin yayın kimliği ve yayın politikası çerçevesinde yorumlarını yapmaktadırlar. Bu nedenle köşe yazarları gazetenin söylemini yeniden üretmektedirler. Böylelikle, diğer sermaye sahipleri ve siyasi egemen güçlerle çıkar ilişkisi içinde olan medya patronlarının fikirleri, dolaylı olarak da egemen güçlerin söylemleri köşe yazılarında tekrar üretilmekte ve devamı sağlanmaktadır. Bu da egemen olmayan muhalif düşüncelerin, medyada ve dolayısıyla toplum katmanlarında yer bulamamasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT FoF centuries West and East passed through a history with peaceful times but also wars. Nevertheless, they were strictly bound to each other. Cultural and economical hegemony of the West over East led to the detem'otion of the- equilibrum in the expense of-the Eastern ^world. Globalization expanded this unbalance and transformed it to an irreversible hole between the rich and the poor. Economic activities of Western world harmed mostly the East and led these societies to reactionary feelings towards the West. This reactions turned sometimes to violence. Terror attack on World Trade Center in September 1 1, 2001 (9/1 1 ) is an evidence to this. In the dissertation, the approach of columnists in Turkey's four important daily newspapers to 9/11 was searched on. These dailies are: Cumhuriyet, Hürriyet, Sabah, Zaman. Media is an influential and important instrument on opinion formation. For the transmission of dominant ideas media is an useful channel. Columnists form their discourses considering their media agent's identity. So, they provide the continuity and consistency of the medium's discourse. All the dailies that are searched on, have different publication identities and publication policies. According to this, comments of the columnists were centred around these concerns. Due to this, columnists are reproducing the discourse of their newspaper. The columns not only reproduce and continue the media owner's ideas, at the same time since media owners are in close relationship with other capital owners and dominant political actors, they indirectly involve dominant power discourses. Because of this fact, opposing ideas are not represented in the media and in the society.