Eski Türk devletlerinde iktisadi terimler ve meslekler
- Tez No: 137457
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALAADDİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
0.2. Özet Türkler^ Orta Asya bozkırlarında basit ve sanıldığı gibi sadece göçebe olarak nitelendirilebilecek bir hayat yaşamamışlardır. Yaşadıkları coğrafi sahanın özelliklerini göz önüne alarak“konar-göçer”hayat tarzım benimsemişlerdir. Konar-göçer hayat tarzı Orta Asya bozkırlarında yaşayan Türklerin iktisadi hayatının temelinin, hayvancılığa dayanmasına sebep olmuştur. Ekonominin temeli hayvancılık olmakla beraber tarım, maden işleme gibi diğer iktisadi faaliyetler de Türk ekonomisini destekleyen diğer unsurlardır. Çalışmanın içerisinde de görüleceği üzere hayvancılıkla ilgili terimler en geniş olan grubu oluşturmaktadır. Hayvancılığa dayalı üretim faaliyetleri (gıda, dericilik, tekstil, dokuma vb) ile ilgili terimler de geniş bir yer tutmaktadır. Bu durum kaynaklarda da belirtildiği gibi Türklerin yaşamış olduğu her sahada hemen hemen aymdır. Kaynaklarda tarımla ilgili terimlere, Uygurların yerleşik hayata geçmesiyle ve Türk boylarının Maveraünnehr ve Harezm bölgesine yerleşmelerinden sonra daha çok rastlanılmaktadır. Bu, Türklerin daha önce tarımla uğraşmadıkları anlamına gelmemektedir. Tarımın 8. yüzyıldan sonra iktisadi hayatta önem kazandığını göstermektedir. Çalışmada verilen kelime ve terimlerin kaynaklan göz önüne alındığında, T-üfk-4ktisadi hayatının gelişimi ile ilgili bir nevi kronolojik bilgi verdikleri görülecektir. ^ 0-^ IX
Özet (Çeviri)
0.3. Summary As thought Turks didn't spend ordinary life and live as a nomad in the plains of Central Asia. They took up seriously the style of nomadic life venturing the special features of the geographic regions they lived. The style of nomadic life of Turks who lived in the plains of Central Asia caused the origin of the economic life to be based on stockbreeding. Even though the economic life was stockbreeding, other economic activities like farming, mining were elements of Turks economy. As seen in the in the text, the expressions about the stockbreeding constitute the largest group. The expressions concerned with the production activities based on the stockbreeding (food, leather trade, textile, textile industry etc..) took up a large place. This circumstance, as explained in the written sources, is just the same as the life style Turks brought forth. We can find a lot of terms concerned with agriculture in the written sources after“Uighur”started sedentary life and then Turkish tribes settled in Maveraunnehr and Harezm regions. It doesn't mean that Turks didn't do farming before. It means agriculture was considered important by Turks in economic life after the 8 th century. When the words, the expressions and the sources which have been mentioned in the work are ventured, you will see that it's a kind of chronology on the progress of Turkish economic life. X