Rahmetullah ve pfander örneğinde islam Hristiyan polemiği
  1. Tez No: 137458
  2. Yazar: İBRAHİM YENİÇAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SABRİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
02. Özet 19. yüzyılda, Müslümanların geleneksel öğretim merkezlerinden uzakta bir Müslüman- Hıristiyan tartışması gerçekleşmiştir. 1854'de Hindistan'ın Agra şehrinde yapılan bu tartışmada, Müslüman ilahiyatçılar ilk defa Hıristiyan misyonerlere karşı Batılı Kitâb-ı Mukaddes tenkitçilerinin çalışmalarını delil olarak kullanmışlardır. Bu bakımdan 19. yüzyıl, Müslümanların Hıristiyanlığa yazdığı reddiyeler açısından bir dönüm noktası teşkil etmektedir. Böylelikle Müslümanlar, Hıristiyanlığın muharref bir din olduğunu, esas itibariyle Hıristiyan teolojisine ait Batılı kaynakların desteğiyle ispat edebildikleri tamamen yeni bir metod geliştirmişlerdir. Rahmetullah'm, îzhâru'l-hakk\ yayınlanmasından sonra bu tartışma metodu Muhammed Reşid Rıza ve Muhammed Ebu Zehra gibi Müslüman apolojistler arasında yaygınlaşmıştır. Hıristiyan kutsal kitaplarının tahrifi meselesi, 19. yüzyılda Müslüman-Hıristiyan reddiyeleşmesinde polemikçilerin tartıştıkları meselelerin başında yer almıştır. îzhğm^J-hak ve Mizânul-hak eserleri bağlamında 19. yüzyıl İslâm-Hıristiyan polemiğini incelediğimiz bu çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İslâm- Hıristiyan polemiğinin tarihçesi, 19. yüzyıldaki siyasi gelişmelerin polemiğe yansıması, üzerinde çalıştığımız İzhâru'1-hak ve Mizânu'1-hak eserleriyle, yazarları Rahmetullah ve Pfander hakkında bilgi verilmektedir. Araştırmamızın asıl konusunu oluşturan ikinci bölümde ise, tahrif meselesinden başlamak üzere, 1854 Agra Münazarası 'nda belirlenen diğer tartışma konuları; kutsal kitapların neshi, Teslis doktrini, Kur'ân'ın icazı ve Hz. Peygamber (s.a.v.)'in nübüvveti meseleleri Rahmetullah ve Pfander'in görüşleri ortaya konularak incelenmiştir. Tartışma konulan ele alınırken, daha çok tarafların birbirlerinin itirazlarına cevap olabilecek görüşlerine yer verilmiştir. Fakat konu bütünlüğü açısından, bazen tek taraflı dile getirilen iddia ve itirazlara da imkan ölçüsünde işaret edilmiştir.Bir Kelâm öğrencisi olarak tarafsız kalmanın imkansızlığı içinde genel bir değerlendirmede bulunduğumuz Sonuç bölümüyle de çalışmamız noktalanmıştır.
Özet (Çeviri)
03. Summary..tlı In the 19 century a Muslim-Christian debate took place far away from the traditional centres of Muslim learning. In Agra (India) in 1854, probably for the first time, Muslim teologians used European critical works as proofs against Christian missionaries. The 19th century marks a turning point when it comes to Muslim apologetics: the Muslims developed a completely new method to prove Christianity to be the false religion with the help of European sources being mainly Christian theological works. After the publication of Rahmetullah's Izhâru 'I-hak this method of controversy became common among Muslim apologists such as Muhammad Rashid Ridâ or Muhammad Abu Zahra to prove the traditional charge of the deviation of the Christian scriptures. The deviation of the Christian scriptures (tahrif) is the center of Christian-Muslim apologetics of 19th century. This study that we examined the Muslim-Christian polemic in 19th century in context Izhâru H-hak and Mizamı 1-hak works has two chapters. In the first chapter, we dealt with the brief historical account of Muslim-Christian polemic, the influence of the politic developments on the polemic in the 19th century, Izhâru 'I-hak, Mizânu'1-hak works and their writers Rahmetullah and Pfander. The main part of our study, that is to say the second chapter, beginning from the problem of the deviation of Christian scriptures, we examined the other subjects that were determined in Agra debate in 1854: the abrogation of the Old and New Testaments by the Qur'an, the Christian dogma of Trinity, the Qur'an being the Word of God and the sending of the prophet Muhammad (pbuh). These subjects have been examined according to Rahmetullah and Pfander. While we dealt with the subjects, we gave place to Rahmetullah and Pfander's views which became response to each other objections. But in order to get subject integrity, sometimes we pointed out the views which were taken up only by one side. As a theology student, in impossibility of being neutral, we concluded our study with a general evaluation.