Kırsal kesimde çalışan çocukların geleceğe yönlendirilmelerinde mülki idarenin rolü
What is the role of ministry of interior about orientate the children who is working in rual area
- Tez No: 137470
- Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜRHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte birini meydana getiren küçük köy toplulukları, hem ekonomik hem de sosyal yönlerden, kentlerde yaşayanların oldukça gerisindedir. Türkiye genelinde bu nüfus oranı şehirlerin gerisinde gözükmesine karşın, kırdan kent'e göç günden güne artarak artan oranlarda devam etmekte; şehir nüfusuna kayıtlı kabul edilen yurttaşların bir çoğu köylerde doğmuş ve niteliksizce yetişmiş olarak ülkenin çalışma yaşamında yerini almaktadır. Araştırmanın hedef kitlesi,“Kırsal Alanda Yaşayan Çocuklar”dır. Bu kitle gelecekte, niteliksiz ve durumlarını iyileştirmek için gereken bilgi ve beceriden yoksun kitleler olarak karşımıza çıkacaktır. Genellikle bu çocukların bedenleri; yoksulluk, yetersiz beslenme ve zor koşullarda büyümelerinden dolayı sağlıklı değildir. Kırsal alanda, eğitimine devam edebilen ve eğitimini başarıyla tamamlayabilen çocuk oranı düşük, okula devamsızlık yüksektir. Bu çocukların büyük oranda“Ücretsiz Aile İşçisi”olarak çalıştırıldığı görülmektedir. Bu bölgelerde okula devam etmeyerek çahşp» MfuhianinU öncelikli eğilim“Okul özlemi”dir. Köy çocuklarının gelecekten beklentileri daha çok ha varolan olanakları ile ilişküendirilemeyen beklentilerdir. Vali ve Kaymakamlar, Türkiye'nin kırsal alan yönetimini yer alırlar. Mülki İdare 'nin kırsal alandaki yapılanması, öteden beri halkın gözünde“Etkileyebilen, Yönlendirebilen ve Değiştirebilen”niteliktedir. Mülki İdare Amirleri ellerindeki bu olanakları kullanırken bu amaçlarına yönelik olarak Adliye, Çocuk Esirgeme Kurumu, Sivil Toplum Örgütleri, vakıflar, dernekler, muhtarlar ve köy öğretmenleri ile de işbirliği yapabilirler.Bu çalışmada, Mülki İdare 'ye kırsal alandaki çocukların geleceği, yararına önerilen yöntem; hedef alınan küle açısından, Cumhuriyetin ük yularında, köy çocuklarını geleceğe devletin seferberliği île hazırlayan“ Köy Enstitüleri”yaklaşımına benzemektedir. Eğer Mülki İdare; kırsal alandaki yaklaşımlarında bu bölgede çalıştırılan çocuklar olgusunu geleceğe dönük bir problem olarak algılayıp, yukarıda önerilen çözümleri uygulayabilirse, kırsal alandaki çocukların yarınları daha aydınlık olacaktır.
Özet (Çeviri)
Small countryside communities consist of one-third of the Turkey's population and they are highly backward in both economically ond sociologically. However, these rates seems to be under of general population of Turkey. The imigration of people increases day by day and they took place in country's working population which are born in rural areas and grows lacking guality seems to be record in register of the city population. The main group of this research is“The children which lives in the rural areas'' and we encounter with these group in lacking of guality, know ledge and lacking of ability in the future. Generally, the bodies of these children can't be healthy, because of the poverty, nutrition problems and the bad living conditions. In these rural areas the rates of educated children are very low and discontinuity of school is very high. We see these children are being worked asa ”unpaid family workers“ and the great, main tendency among these children is ”longing of school" The expectations of countryside children about future are figment things that can't be taken place in the real world and they wish unreal things which couldn 't seen in their living standards. Both governer of a province and governer of a administative districts are took place in the first step of the governs of the rural areas. The construction of administative districts in the rural areas are seems to be activator and change able heretofore. The governers of administative districts cooperates with low court, society forthe protection of children, Non Govermental Organisations, foundations, village headman and countryside teachers.In this work, from the view point of the main group, you can see the importance of administative district governers upon the countryside children and we see the similarities between countryside instituties and these governer's education system from the first years of republic If governers of administative districts can be imagine as a problem of these rural areas children's future education and if they practice these solution of problem, the future of these rural areas children can be taken under guarantee.