Bilgi yönetiminde örgütsel iletişimin yeri ve önemi
Situation and importance of organizational communication on knowledge management
- Tez No: 137524
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BÜLENT GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Rekabetin temel unsuru olarak görülen bilginin yönetim sürecinin incelendiği bu tezde örgütsel iletişimin bilgi yönetimindeki yeri ve önemi irdelenmiştir. Bilgi yönetimi ve örgütsel iletişim arasında hayati bir ilişki vardır. Kısaca bilginin hedeften kaynağa aktarılması olarak tanımlanan iletişimin en temel unsuru, tanımdan da anlaşılacağı üzere, bilgidir. Bireysel bilginin örgütsel bilgiye dönüştürülme süreci olarak tanımlanan bilgi yönetiminin ise en temel aracı iletişimdir. Bu nedenle bilgi yönetimi ve örgütsel iletişim arasında güçlü bir bağ vardır. Bir örgütte tüm çalışanların sahip oldukları bireysel bilgiler vardır. Bilgi yönetiminin amacı bu bilgileri örgüte yararlı hale getirmektir. İşte bireysel bilgiyi açığa çıkarmak, onu formüle edip örgütün tüm düzeylerindeki çalışanlara iletip onların bireysel bilgisi haline getirmek ve bunun yanı sıra söz konusu formülleri her çalışanın ulaşabileceği dokümanlar haline getirme sürecinde kullanılan araç iletişimdir. Burada sözü edilen iletişimin süreci başarıya ulaştırabilmesi için örgüt içi iletişim kanallarının açık olması ve sağlıklı bir biçimde işlemesi gerekir. Günümüzde teknolojik imkanlar ve bu imkanlar sayesinde kurulan bilgi- iletişim teknolojileri, bilgi yönetimi-iletişim bütünlüğünü gözler önüne sermektedir. Tüm örgütleri başarıya ulaştıracak en önemli etmenlerden ikisi etkin bilgi yönetimi ve sağlıklı örgütsel iletişimdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Situation and importance of organizational communication on knowledge management is examined in this thesis. There is a vital relation between knowledge management and organizational communication. Communication is transfering knowledge from source to target. According to this definition, knowledge is the most important element of communication. Coverting individual knowledge to organizational knowledge is called as knowledge management process. Communication is most fundemental means on knowledge management. Therefore, there is strong connection between knowledge management and organizational communication. All of the workers have individual knowledge. The purpose of knowledge management is converting these to beneficial knowledge. Namely individual knowledge is descirebed at first and formulized at second. Then this organizational is transmitted to all workers in all organizational levels. However these definitions are to be documented in order to reach everyone. The means that are used in this process is communications. Information-Communication Technologies bring to light the completeness of knowledge management and organizational communication. Organizational knowledge is the most important element on success of organizations. S- 4& 4&f^ ?vV^