İzmir kenti yakın çevresinin rekreasyon amaçlı kullanımı, etkiler ve sorunlar
- Tez No: 137525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kent. nüfus yoğunluğu fazla ve çok olan yerleşimlerdir. Kentlerde tarımın yerini sanayi, ticaret gibi işlevler almıştır. Günümüzde çağdaş kentlerin sahip olduğu işlevlerin başında yeterli rekreasyon olanakları sunabilmesi gelmektedir. Rekreasyon insanların boş zamanlarında, rekreasyon, eğlenme ve yeniden canlanma amacıyla yaptığı her türlü etkinliği ifade eder ve çok sayıda sınıflama yapılabilir, rekreasyon etkinlikleri çok kısa olabilir, ancak günübirlik etkinliklerden daha uzun süren ve aynı amaçları taşıyan etkinlikler turizm kabul edilir. Kısacası turizmin kökeninde rekreasyon olgusu yer almaktadır. Hızlı bir kentleşme yaşayan İzmir kentine baktığımızda, kentsel diğer kullanımların büyük oranda rekreasyonun önüne geçtiğini görmekteyiz. Rekreasyon alanlarının tarihsel gelişiminde görüldüğü gibi, kentin büyümesiyle rekreasyon alanları kent merkezinden çevreye doğru itilmiştir. Bugün için bir metropol olan İzmir'de kentin yayılma alanının hemen dışında yer alan tüm kent halkının erişebileceği, doğal yapının korunduğu rekreasyon alanları en fazla tercih edilen rekreasyon alanlarıdır. Kentin gelişim akslarına paralellik gösteren bu alanların başında, kuzeyde İzmir Kuş Cenneti, Karagöl, doğuda Çiçekli, Yakaköy, Belkahve, Pınarbaşı, güneyde Sarnıç, Gölet, Kaynaklar, batıda ise Güzelbahçe, Teleferik, İnciraltı gelmektedir. Öncelikle bu alanların başlıca özellikleri ve etkinliklerine değinilmiştir. Rekreasyon insanın oluşturduğu bir etkinliktir ve coğrafya biliminin en önemli konulanndan birisi de bu etkinliklerin doğal, kültürel ve ekonomik etkinliklerinin incelenmesidir. Bu etkinliklere bağlı sorunlara yer verilmiş, coğrafi bir yaklaşımla bazı çözüm önerilerine değinilmiştir. Sonuç olarak, İzmir'in ideal rekreasyon alanları ve etkinliklerine kavuşturulması gereklidir. Bunun için öncelikle kent içindeki rekreasyon alanlarının verimli kullanımı sağlanmalı, kent yatan çevresinden başlayarak var olan rekreasyon alanları sürdürülebilir kullanım ilkeleri doğrultusunda değerlendirilmelidir. Potansiyel rekreasyon alanları sağlıklı projeler ile değerlendirilmeli, alternatif kullanımlar ve olanaklar da değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
City, is a place which the population is dense. In the cities, functions like industry and trade takes place instead of agriculture. At the present time to present enough recreation areas is an important function of the modern cities. Recreation means all kinds of activities done by people to relax,to have fun and to reanimate themselves in there spare times and there can be done a lot of classifications. Recreation activities can be short, but the activities longer than daily activities and that carries the same target are accepted as tourism. When we look at Izmir City which lives a quick urbanization, we can see that other uses are more important than the recreation. As there seen at the historical development of the recreation areas; the recreation areas pushed from the center to the surroundings of the city while the city gets larger. İn İzmir, which is a metropolis for today, the recreation areas which are around the city that can be easily reached by all people and where the natural structure kept are the most preferred recreation areas. These areas which shows a parallelism to the development axle of the city mainly are, İzmir Bird Paradise, Karagöl (Black Lake) at the north, Çiçekli, Yakaköy, Belkahve, Pınarbaşı at the east, Sarnıç, Gölet, Kaynaklar at the south and Güzelbahçe, Teleferik(cable railway), İnciraltı at the west. There firstly mentioned to the characteristics and activities of these areas. Recreation is an activity made by people and one of the most important subjects of the geography is to examine the natural, cultural and economical activities of these acts. There mentioned to the problems related to these activities and with a geographical approach there mentioned to some solutions. As a conclusion, İzmir needs ideal recreation areas and activities. For this, firstly, it is needed a productive use of the inner recreation areas and to utilize the existing areas according to the continuous using principals beginning from the near surroundings of the city. Potential recreation areas must be utilized by healthy projects and also the alternate uses and possibilities must be utilized.